O streamování videoher informoval v pondělním příspěvku na blogu Netflixu Mike Verdu, který je v americké společnosti viceprezidentem herního oddělení.
„Na vytváření skvělých herních zážitků pro naše členy se zaměřujeme od roku 2021, kdy jsme do Netflixu přidali mobilní hry. Dnes děláme první krok k tomu, aby se hry daly hrát na všech zařízeních, kde naši členové využívají Netflix – na televizorech, počítačích i mobilech,“ píše Verdu v příspěvku.
Podle něj je cílem testu, aby si Netflix vyzkoušel svou vlastní technologii streamování her. Firma před několika dny vydala novou aplikaci Netflix Game Controller, jež z mobilního telefonu udělá herní ovladač.
„Pro hraní her v televizi zavádíme ovladač, který už máme většinu dne v rukou: naše telefony. Členové na počítačích PC a Mac mohou hrát na webu Netflix.com pomocí klávesnice a myši,“ uvádí Mike Verdu.
Netflix je po Nvidii, Microsoftu či Sony další firmou, která se věnuje cloudovému hraní. Díky takové službě hráči nemusejí mít výkonný počítač, aby si užili nejnovější hry v překrásné grafice. Vystačí si pouze s dostatečně silným připojením k internetu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Český streamer CzechCloud dluží přes milion korun. Málem jsem se sesypal, svěřil se
Na dálku se připojí k výkonnému počítači, jehož výkon využijí k hraní her. Netflix během testování nabízí adventuru Oxenfree od vlastního herního studia Night School a arkádovou hru o těžbě diamantů Molehew’s Mining Adventure.
Výhodám a nevýhodám jednotlivých služeb cloudového hraní se věnoval také díl televizního pořadu CNN Prima Gaming:
Konkurence je oproti Netflixu mnohem dále. Nvidia GeForce Now umožňuje nákup nejnovějších her, případně uživatelé mohou službu propojit s platformou Steam a hrát hry, které na ní vlastní. Cloudové hraní u Microsoftu a Sony se pak doplňuje s jejich herními konzolemi Xbox a PlayStation.
O streamování videoher měl zájem také Google, který ke službě Stadia vyvinul speciální ovladač. V druhé polovině loňského roku se ale rozhodl službu ukončit, protože nesplnila očekávání a nezískala velkou popularitu.
Právě v počtu uživatelů může mít Netflix největší výhodu oproti konkurenci. Službu si předplácí více než 200 milionů uživatelů a ti mohou od listopadu 2021 sledovat seriály nebo filmy a vedle toho zdarma hrát mobilní hry.
Současná nabídka Netflixu neobsahuje největší videoherní hity, ale vedení streamovací společnosti v posledních měsících najalo řadu špičkových vývojářů a pracovníků, kteří se podíleli na velkých hrách. Jedním z nich je například Joseph Staten, jenž pracoval na herní sérii Halo nebo střílečce Destiny.
Dá se tedy předpokládat, že Netflix plánuje vydávat exkluzivní hry jen pro své uživatele, jak má ve zvyku v případě filmů a seriálů.
Francouzský vydavatel Ubisoft dokonce oznámil, že pro Netflix vyvíjí několik her, včetně titulu Assassin’s Creed, který bude doprovázet hraný seriál, na němž obě firmy pracují.