„Vláda vlastně porušila všechno, co lidem slibovala. Je to neuvěřitelné. Členové pětikoalice říkali, že budou kompetentní. Teď tu kompetenci všichni vidí v přímém přenose, jak vláda mění priority a návrhy skoro denně. Zejména zástupci ODS a koalice Spolu ještě před časem říkali, že nebudou zvyšovat daně. Ten balíček je ale v zásadě postavený na zvyšování daní,“ kritizoval Nacher ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lipavský se postavil Stanjurovi. Zkritizoval snížení platů, omezení agendy svého úřadu odmítl
Bernard si nicméně stál za tím, že on – potažmo členové hnutí STAN – své postoje a představy o konsolidaci veřejných financí nezměnil. I Nacher připustil, že byl Bernard například ohledně možného zvyšování daní vždy konzistentní. Zástupci ODS se zase hájí tím, že během jednání museli uzavřít mnoho kompromisů.
Bernard ve studiu CNN Prima NEWS obzvlášť kritizoval zrušení superhrubé mzdy, o což se koncem roku 2020 postarali poslanci z hnutí ANO, ODS a SPD. „Naučme se v téhle zemi poučovat z chyb. Mně je úplně jedno, kdo co udělal a kdo co schválil v minulosti. Jen říkám, že zrušení superhrubé mzdy byla největší superhrubka, kterou jsme v této zemi mohli udělat. Kvůli tomu tady sedíme,“ sdělil poslanec zvolený za STAN.
Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy, celkem tedy 94,1 miliardy korun. Mimo jiné počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu.
Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty mají být dvě. Živnostníkům se mají postupně zvednout minimální odvody. Platit by měli zhruba tolik jako pracovník s minimální mzdou. Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění. Věk nástupu do penze by se měl řídit podle prodlužování života. Nové důchody mají být spíše nižší a valorizace mírnější.