Čtvrtek 01. květnaSvátek má Venku je 9 °C, Polojasno

O clech můžeme jednat, řekl Trump. Zájemci ale podle něj musí přijít s „fenomenální“ nabídkou

CNN Prima News Před 3 týdny

Trump ve středu oznámil plošná cla prakticky na veškerý dovoz do USA. Základní sazba činí deset procent a platit začne od soboty 5. dubna. Na některé země se ale budou vztahovat cla vyšší, která americká vláda označuje za reciproční a která podle Trumpa reagují na nespravedlivá cla vybíraná těmito zeměmi při dovozu zboží z USA. Tato cla začnou platit od 9. dubna a například u zboží dováženého z Evropské unie bude poplatek činit 20 procent, oznámil Bílý dům.

ČTĚTE TAKÉ: Revolta mezi republikány. Senátoři se postavili proti Trumpovým clům, hlasovali s demokraty

Cla se setkala s takřka jednohlasnou kritikou v zahraničí. Evropská unie chce s Washingtonem jednat, zároveň je ale připravena na protiopatření. Podobně reagovala Británie. Japonsko varovalo před negativními dopady na světovou ekonomiku, podobně se vyjádřila také Čína. Peking uvedl, že rozhodnutí americké vlády nerespektuje pravidla mezinárodního obchodu.

Trump ve čtvrtek novinářům na palubě prezidentského letounu Air Force One řekl, že pokud nějaká země předloží „fenomenální“ nabídku, je ochoten vyjednávat. Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič bude v pátek o clech hovořit se svými protějšky z USA. Se snahou odvrátit dovozní poplatky byl Šefčovič v minulých týdnech za Atlantikem dvakrát, nicméně neuspěl.

Akciové trhy v USA se ve čtvrtek v reakci na oznámení cel propadly, podle agentury AP nejvíce od pandemie z roku 2020. Trump prohlásil, že se propad dal očekávat a že jeho kroky povedou k vyléčení nemocného amerického hospodářství. Řada ekonomů tvrdí, že cla budou mít na americkou ekonomiku negativní dopad a mohou vést až k recesi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Evropa chystá odvetu za americká cla. Tvrdá rána, postihne miliony lidí, tvrdí šéfka EK

Pokračovat na celý článek