Komunistická léta netrávil šlechtic Karel Schwarzenberg v Československu, nýbrž zejména v Rakousku. Otevřeně podporoval disidenty ve své rodné zemi a snažil se budovat povědomí o jejich osudech v západním exilu.
K TÉMATU: Schwarzenberg byl velký muž, uvedl Pavel. Fialu mrzí, že s ním už nestihl poslední dýmku
Po pádu totality se stal kancléřem prezidenta Václava Havla. Jeho dlouholeté kontakty v cizině se hodily a pomohly zapsat Československo na mapu Evropy.
Později otevřeně vstoupil do politiky. Napřed se stal senátorem, později dvojnásobným ministrem zahraničí. Napřed souzněl se Stranou zelených, později se vryl do paměti především jako spoluzakladatel a posléze předseda TOP 09, kterou vybudoval společně s Miroslavem Kalouskem.
Coby nominant této strany se navíc pokusil v roce 2013 uspět v boji o Pražský hrad. Asi nejvýraznějším symbolem jeho kampaně byly placky a trička s jeho podobiznou doplněnou o punkové číro a s textem „Karel for president“ (anglicky Karel prezidentem, pozn. red.). Cílil totiž hlavně na mladší generaci voličů. Ve druhém kole první české přímé volby prezidenta však Schwarzenberg prohrál s Milošem Zemanem. Ačkoliv šlo o rivaly, v pozdějších letech spolu poměrně pravidelně hovořili.
Schwarzenberg zemřel v sobotu ve věku 85 let ve vídeňské nemocnici. O jeho úmrtí informoval Kalousek na sociální síti X.