Když se ukázalo, že děti nevyděsil žralok, ale tuňák, spekulovalo se, že unikl z jedné z pěti tamních rybích farem. Generální ředitel Maltské federace producentů akvakultury Charlon Gouder ale pro Times of Malta uvedl, že je to velmi nepravděpodobné, protože farmy jsou v současné chvíli prázdné.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: PŘEHLEDNĚ: Když se dovolená změní v boj o život. Destinace, kde je třeba dát pozor na žraloky
S největší pravděpodobností se tedy jednalo o dezorientovanou divokou rybu, která zamířila ke břehu poté, co byla zraněna. Podle Goudera je možné, že ji srazila loď. „A jakmile se ocitla na mělčině, písek ji začal vnikat do žaber,“ uvedl.
I mořský biolog Alan Deidun si myslí, že šlo o zraněnou divokou rybu, která byla pravděpodobně nabodnuta na harpunu, což by vysvětlovalo, proč sebou mrskala na jednu stranu. Výskyt tuňáků v této oblasti navíc není ničím výjimečným. „V tomto ročním období migrují z Atlantiku do teplejšího Středozemního moře a proplouvají severně od Malty. V oblasti Melliehy se vyskytují běžně. V minulosti se zde ve velkém dokonce chytali do sítí,” řekl.
Sezóna lovu tuňáků začíná v Atlantiku většinou v květnu a končí po dosažení kvóty, což obvykle trvá kolem měsíce. „Rybolov probíhá míle daleko na moři. A trvá týdny, než se rybářská plavidla vrátí na Maltu, protože musí nízkou rychlostí vláčet sítě naplněné tuňáky,“ napsal deník Times of Malta. Na ostrově se pak tuňáci vykrmují ve farmách.
Malta je v odvětví lovu tuňáků jedním z klíčových hráčů. Jejích pět tuňákových farem vykrmuje přibližně čtvrtinu tuňáků modroploutvých ulovených ve východním Atlantiku. Nicméně tato skutečnost zároveň naznačuje, že také patří mezi země s nejslabším úsilím o udržitelné řízení lovu, informoval novinář Victor Paul Borg.