Vzhledem k eskalaci ruských leteckých útoků na Ukrajinu, narůstajícímu napětí na Blízkém východě a Evropě, která se snaží zbrojit tváří v tvář stále agresivnějšímu Kremlu, je v současné době po celém světě velmi žádaná jedna konkrétní vojenská výbava – protiletadlové rakety Patriot PAC-3.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump navnadil Ukrajinu raketami Patriot. Kyjev ale bolí to, co prezident neoznámil, píše CNN
Americký protivzdušný systém Patriot je totiž jedním z mála na světě, který dokáže odrážet balistické rakety, které Rusko pravidelně vypouští na Ukrajinu a které si minulý měsíc vyměnily Izrael a Írán, píše deník The Kyiv Independent.
Podle deníku The New York Times obdržela Ukrajina do roku 2025 osm systémů Patriot. To ale stačí k pokrytí pouze omezené oblasti a zvýšená celosvětová poptávka jen prohlubuje nedostatky v ukrajinské protivzdušné obraně.
Proč je tak těžké sestřelit balistické rakety?
Na rozdíl od řízených střel, které jsou poháněny proudovým motorem a letí relativně rovnou trajektorií, jsou balistické rakety poháněny raketovým motorem a jsou odpalovány vysoko do atmosféry, než se vrátí zpět k cíli.
Jsou naváděny pouze v počátečních fázích odpalu, takže mohou být méně přesné než řízené střely, ale mají tu výhodu, že při přiblížení k cíli dosahují neuvěřitelně vysokých rychlostí – někdy více než 3 200 kilometrů za hodinu.
Proto je velmi obtížné je zachytit. A čím méně protiletadlových raket má Ukrajina k dispozici, tím větší škody ruské balistické rakety způsobují.
V čem jsou rakety Patriot jedinečné?
Výrobce raket systému Patriot, společnost Lockheed Martin, propaguje nejnovější protiletadlovou raketu jako „nejpokročilejší protiletadlovou raketu na světě“.
Typická baterie Patriot je vybavena kombinací raket schopných zachytit balistické a křižující rakety i letadla. „Výhodou systému Patriot je jeho otevřená architektura, která umožňuje použití různých zbraní a dokonce i různých radarů,“ řekl odborník na obranu Andrij Kharuk.
Jaký je rozdíl mezi protiletadlovými střelami PAC-2 a PAC-3?
PAC-2 GEM-T je jednou ze starších protiletadlových střel systému s dosahem až 160 kilometrů, optimalizovanou pro zaměřování letadel a řízených střel. Používá trhavou fragmentační hlavici, která exploduje v blízkosti cíle, místo aby ho zasáhla přímo.
Pro pokročilejší hrozby, zejména balistické rakety, systém Patriot využívá raketu PAC-3. Na rozdíl od svého předchůdce používá PAC-3 technologii „hit-to-kill“, která ničí přilétající hlavice přímým kontaktem, místo aby se spoléhala na fragmentační výbuch. A ačkoli má kratší dosah, obvykle kolem 35 až 50 kilometrů, nabízí větší přesnost a je speciálně přizpůsoben pro vysokorychlostní balistické hrozby.
Nejpokročilejší verzí, která je v současné době v provozu, je PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) – vyznačuje se duálním pulzním motorem a vylepšenou manévrovatelností. Může dosáhnout vyšších nadmořských výšek a má delší dosah než standardní PAC-3, což zvyšuje účinnost proti moderním balistickým hrozbám, jako jsou ruské rakety Iskander a Kinžal, stejně jako severokorejské KN-23.
„Jedná se o zbraň, která se pro nás ukázala jako velmi účinná,“ řekl vojenský expert a výkonný ředitel Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci Dmytro Zhmailo. „Proto je Ukrajina připravena ji koupit, pronajmout si ji nebo o ni jednoduše požádat – považujeme to za otázku národní bezpečnosti,“ dodal.
Co je příčinou nedostatku?
Kromě rostoucí poptávky reaguje Washington pomalu na doplňování zásob pro Ukrajinu, a to i přes pokračující ruské útoky. Na začátku července byly některé dodávky raket Patriot směřující na Ukrajinu dokonce krátce pozastaveny – údajně kvůli jednostrannému rozhodnutí Pentagonu souvisejícímu s revizí amerických arzenálů.
Po dlouhých jednáních mezi Ukrajinou a USA prezident Donald Trump údajně souhlasil s dodávkou 10 raket Patriot pro Kyjev, z nichž každá stojí přibližně 4 miliony dolarů (necelých 100 milionů korun).
„Deset raket je však ‚kapkou v moři‘ ve srovnání s tím, co Ukrajina skutečně potřebuje k obraně před ruskými leteckými útoky,“ řekl Kharuk. Podotkl, že střelba na balistické cíle obvykle vyžaduje odpálení dvou raket najednou, aby bylo možné je přesně sestřelit. Připomněl také, že 9. července Rusko použilo proti Ukrajině šest balistických raket Kinžal, což mohlo vyžadovat použití až 12 střel Patriot v jediném útoku. V pondělí však Trump potvrdil, že USA poskytnou další systémy Patriot.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již několik měsíců naléhá na mezinárodní partnery, aby Ukrajině dodali další protivzdušné systémy. Zdůraznil také, že Ukrajina je připravena tyto systémy pronajmout a vyrábět rakety doma, pokud jí USA udělí licenci.
Získávání naléhavě potřebných zbraní však postupuje pomalu. Partnerské země se nechtějí vzdát svých omezených zásob systémů protivzdušné obrany a zvýšení výroby jak systémů, tak raket vyžaduje značný čas a podstatné finanční investice.
Frank Ledwidge, specialista na vojenské kapacity a strategii na Univerzitě v Portsmouthu ve Velké Británii, uvedl, že Ukrajina se potýká s problémem najít dodavatele raket a systémů protivzdušné obrany, které nyní naléhavě potřebuje, a to kvůli desetiletím nedostatečného financování výroby zbraní v západních zemích.
Dodal, že pomalé tempo dodávání protivzdušné obrany z USA na Ukrajinu za vlády Trumpa ale nemusí být politicky motivované, jelikož Washington může čelit vlastním omezením zdrojů. „USA nám samozřejmě neřeknou, kolik raket mají, ani by neměly, ale nemyslím si, že jsou na tom dobře,“ řekl Ledwidge.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tři klíčové body z projevu Trumpa. Svoboda vysvětlil novou strategii prezidenta vůči Rusku