Dětský psycholog v souvislosti s postoji nynějších rodičů zavzpomínal na své dětství v padesátých letech: „Maminka byla doma, táta v práci. Tehdy nebylo tolik volnočasových kroužků a tak jsme většinu času lítali venku a dělali různé lotroviny.“ Vyrůstal na okraji Prahy, kde bylo běžné, že děti hrály na ulici fotbal. „Auto projelo jednou za čas, rozhodně se to nedá srovnávat s dnešní dobou,“ dodal s tím, že právě bezpečnost na silnicích mohla v průzkumu Seznam Zprávy sehrát svou roli.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vybrala jsem si děti. Ředitelka střední v Liberci neuposlechla pokyn kraje, otevře více tříd
„Kromě toho víc víme o potřebách dětí. Uvědomujeme si, že je důležitý pohyb, jsou důležití kamarádi a více se dětem věnujeme jako rodiče,“ uvedl.
„Musíme ale brát v potaz také věk dítěte a zkušenosti, které s ním máme. Jsou děti, které jsou odjakživa více opatrné, a u nich můžeme být klidnější. Ale pak jsou i takové, které jsou schopné vlítnout do silnice a u nich je na místě být obezřetnější,“ dodal Mertin s tím, že některé věci si děti musí samy vyzkoušet. Vždy však existuje riziko, že to nedopadne dobře a může to mít fatální důsledky.
Podle psychoterapeuta Tibora Bečka však obavy rodičů mnohdy nejsou zcela na místě. Upozornil, že v Globálním indexu míru jsme osmá nejbezpečnější zemí na světě. „A když jsou lidé až nadměrně ochranitelští, zabraňují tak dítěti, aby samo objevovalo svět, nabíralo zkušenosti i prošlo něčím do jisté míry negativním. Každá krize má ale v sobě růstový potenciál,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS. Dodal, že hyperprotektivní výchova může být v dospělosti zdrojem různých problémů, konfliktů či kritických událostí.
Celý rozhovor s dětským psychologem Václavem Mertinem a psychoterapeutem Tiborem Brečkou si můžete přehrát na videu v úvodu článku.