Novela přinese zpřísnění pravidel předčasných důchodů a zpomalení řádných valorizací penzí. Nahrazuje také nynější pravidla mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. „Je to celkově jednoduché, pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL navrhuje, aby naši důchodci dostali méně peněz a aby pracovali déle,“ prohlásil předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, jenž se v hodinovém projevu věnoval i dalším tématům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda by mohla na daních vybrat víc, než se čekalo. Posvítí si na banky a technologické obry
„Jen za poslední rok a půl ten nárůst výše důchodů je 30 procent,“ reagoval v pátek Jurečka. Naprostá většina seniorů nyní podle něho pobírá penzi 18 tisíc korun až 22 tisíc korun. Ministr se věnoval také dalším sociálním krokům kabinetu a vyzdvihoval různé lidovecké iniciativy.
Už vystoupení Babiše a Jurečky zabrala asi 1,5 hodiny, teprve potom se poslanci dostali k projednávání samotné vládní novely. Debata začala krátkými poznámkami, v nich zejména poslanci ANO reagovali kriticky na Jurečkova tvrzení. Předsedkyni poslanců ANO Aleně Schillerové se nepodařilo odložit další projednávání předlohy do konce srpna.
Sněmovna naopak kývla na koaliční návrh o omezení řečnické doby, který předložil šéf klubu TOP 09 Jan Jakob. Opoziční frakce ANO a SPD před tím zablokovaly možnost hlasování o jeho požadavku, podle kterého by se Sněmovna mohla zabývat předlohou v závěrečném kole až do večera. Podle jednacího řádu může Sněmovna schvalovat zákony o středách a pátcích mezi 9:00 a 14:00.
Omezení řečnické doby vyvolalo další spory. Opoziční poslanci vinili vládní tábor z krácení demokratických práv, koaliční se proti těmto tvrzením bránili. Například Jurečka poukazoval na to, že v prvním a ve druhém čtení Sněmovna vyslechla k předloze osm desítek příspěvků bez jakéhokoli omezení. Krátké poznámky se týkaly i důchodů.