Evropská unie se chystá navrhnout zákaz tranzitu četného zboží přes Rusko, protože se snaží posílit dodržování sankcí zavedených v uplynulém roce. Agentura Bloomberg o tom informovala s odkazem na informované zdroje. Zákaz se dotkne mnoha technologií a dalšího zboží, včetně několika typů automobilů, které směřují do třetích zemí přes Rusko.
ČTĚTE TAKÉ: Záběry surové přestřelky u Bachmutu. Výkon ukrajinského velitele ocenili i Rusové
Gubernátor ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou v sobotu ohlásil evakuaci asi tří tisíc lidí v oblastním centru Belgorodu, na který ve čtvrtek ruské letadlo nedopatřením shodilo bombu. Přesun lidí zdůvodnil nálezem výbušného zařízení. O několik hodin později na sociálních sítích napsal, že zařízení bylo z rezidenční oblasti odstraněno a že lidé se pomalu vracejí do svých domovů.
Postsovětské státy jako Ukrajina nebo pobaltské země nemají skutečnou oporu v mezinárodním právu, řekl v rozhovoru s televizí LCI čínský velvyslanec ve Francii Lu Ša-jie. Reagoval tak na dotaz, zda je Krym v jeho očích součástí Ukrajiny. Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs označil jeho slova za nepřijatelná.
Ukrajinské síly zaujaly pozice na východním břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti. Informoval o tom web Ukrajinska pravda s odkazem na americký Institut pro studium války (ISW). Obsazení pozic naznačuje i geolokace. „Záběry ukazují, že ukrajinské síly zaujaly pozice na břehu řeky Dněpr severně od obce Oleška – sedm kilometrů jihozápadně od Chersonu – a postoupily až k severnímu okraji města na silnici E97,“ uvádí ISW.
Rusko vyhostí přes 20 německých diplomatů poté, co Berlín označil za nežádoucí osoby obdobný počet ruských diplomatických pracovníků, uvedla agentura RIA Novosti s odvoláním na mluvčí ruské diplomacie Mariju Zacharovovou. Německé ministerstvo zahraničí informaci o vyhoštění Rusů nepotvrdilo, podle agentury Reuters ale uvedlo, že je s Moskvou už několik týdnů kvůli personálnímu obsazení zahraničních zastoupení v zemi v kontaktu.