Úterý 29. dubnaSvátek má Venku je 16 °C, Skoro Jasno

ON-LINE: Macron už nám nevolá, stěžuje si Kreml. NATO prý de facto bojuje s Ruskem

CNN Prima News Před 2 lety

Mluvčí ruského prezidenta Putina v rozhovoru pro deník Izvestija obvinil státy NATO, že pokračujícími dodávkami zbraní Ukrajině a poskytováním zpravodajských informací „de facto bojují proti Rusku“ a že vystupují v bloku jako jeden nepřítel. Peskov si také postěžoval na německého kancléře Olafa Scholze a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že přes přísliby se už nebaví s šéfem Kremlu. Západ podle něj „tvrdošíjně nechce slyšet Putinova slova“.

„Situace u Bachmutu je čím dál složitější,“ připustil ve svém pravidelném večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské vojáky bránící Bachmut označil za hrdiny. Informovala o tom agentura AFP.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dobývání Kyjeva, mariupolský vzdor i krvavý Bachmut aneb Momenty, které změnily chod války

Krvavá bitva u Bachmutu trvá již několik měsíců. Vzhledem k její povaze se jí přezdívá „mlýnek na maso“. I přes obrovský nápor okupantů se Ukrajincům podle všeho stále daří masivní ruské útoky ve směru na toto město odrážet.

Například vojenský analytik Jiří Vojáček naznačil, že se bitva alespoň částečně vyvíjí spíš ve prospěch Ukrajinců. „Některá média citují agenturu TASS a mluví o ruském průlomu u Bachmutu. Ukrajinské jednotky se ve skutečnosti probily skrz nádraží a k obklíčení vagnerovců a 6. motostřelecké brigády jim chybí už jen pár set metrů,“ míní Vojáček.

Podle expertů by i případné obsazení Bachmutu ruskou armádou bylo – stejně jako v případě nedalekého Soledaru – pro Kreml spíš symbolickým vítězstvím než opravdovým strategickým úspěchem. Ukrajinci totiž na území centrálního Donbasu vybudovali hustou a hlubokou obrannou síť.

Pokračovat na celý článek