Zprávy z fronty jsou „celkově pozitivní, ale je velice těžko“, Rusové bojují zoufale, připustil Zelenskyj v rozhovoru s americkou televizí NBC. Věří však, že když Kreml v této bitvě prohraje, prohraje nakonec i celou válku. Prezident dále uvedl, že pokud nynější ukrajinská ofenzíva uspěje, Rusko válku proti Ukrajině prohraje. „Náš hrdinný lid, naši vojáci na frontové linii narážejí na velice tvrdý odpor. Protože pro Rusko prohra v tomto střetu s Ukrajinou aktuálně znamená prohrát válku,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru poskytnutém v sídle prezidentského úřadu v Kyjevě několik dní po zahájení ukrajinské protiofenzívy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajina v NATO? Řada členů chce urychlit její přijetí, expert varuje před rozkolem v alianci
Ruské obraně podle Zelenského také pomohly průtahy v dodávkách západních zbraní, jako jsou moderní stíhačky. Bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a floridského guvernéra Rona DeSantise, kteří jako kandidáti na příštího amerického prezidenta zpochybňují další vojenskou pomoc Kyjevu, pozval na Ukrajinu. Varoval také, že případná porážka jeho země by znamenala pouze to, že v budoucnu propukne ještě větší konflikt s Moskvou.
Zelenskyj vyzval Švýcarsko, aby povolilo nepřímý vývoz válečného materiálu na Ukrajinu, informovala agentura Reuters. Dodal, že tento krok by měl zásadní význam v boji proti ruské invazi. Země by podle něj také mohla uspořádat mírový summit. „Vím, že ve Švýcarsku se diskutuje o vývozu válečného materiálu na ochranu a obranu Ukrajiny. Bylo by to životně důležité,“ řekl Zelenskyj prostřednictvím videa švýcarským zákonodárcům. „Potřebujeme zbraně, abychom mohli na Ukrajině obnovit mír,“ dodal.
Čečenský lídr Ramzan Kadyrov oznámil, že oddíl čečenských bojovníků dorazil do ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou, aby zajistil její ochranu. Podle místních médií ale čečenští bojovníci zaujali pozice až za vojáky povinné vojenské služby. Belgorodskou oblastí v květnu otřásly střety, k jejichž rozpoutání se přihlásily milice složené z ruských občanů sympatizujících s ukrajinskými silami. Některé obce u hranic, stejně jako strategické objekty v regionu se navíc pravidelně stávají terčem ostřelování.
Skupina expertů OSN dala ve čtvrtek najevo znepokojení nad tím, že ruské vojenské síly používají vůči ukrajinským civilistům a válečným zajatcům mučení. Podle agentury Reuters poslali experti mezinárodního společenství do Moskvy dopis v tomto smyslu. Uvedli ovšem také, že nepřípustné metody ruských okupačních sil se mohou těšit podpoře ruských oficiálních míst.
Mučení podle nich zahrnovalo například elektrické šoky, ale také předstírané popravy. Jeho účelem bylo získat zpravodajské informace, vynutit si přiznání nebo bylo odplatou za údajnou podporu ukrajinským silám. Po mučení měly oběti poškozené vnitřní orgány, zlomené či nalomené kosti, někteří utrpěli mrtvici a nevyhnula se jim psychická traumata, uvádí Reuters s odvoláním na prohlášení expertů.
Rusko chce 10. září uspořádat místní volby ve čtyřech okupovaných oblastech na Ukrajině. Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová uvedla, že po konzultaci s ministerstvem obrany a tajnou službou FSB považuje takovéto hlasování za možné, informovala agentura TASS. Moskva Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast plně nekontroluje a ve všech čtyřech regionech pokračují boje. Rusko prohlásilo tyto oblasti za součást svého území poté, co loni v září v jím okupovaných částech uspořádalo pseudoreferenda, která Kyjev a Západ odsoudily jako nezákonná a neplatná.