Nejtvrdší boje na Ukrajině nadále probíhají u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky a Marinky. „Nepřítel za cenu těžkých ztrát nadále soustřeďuje své hlavní úsilí na vedení útočných akcí směrem na tato místa,“ informoval ve svém posledním hlášení ukrajinský Generální štáb. Za uplynulý den Ukrajinci podnikli sedm leteckých úderů, a to na oblasti, kde se soustředila ruská vojska.
Dále měly ukrajinské raketové a dělostřelecké jednotky zasáhnout dvě oblasti, kde se soustředila „nepřátelská živá síla, zbraně a vojenská technika“. „A taky dva nepřátelské muniční sklady,“ doplnili Ukrajinci.
Na Kyjev zřejmě dopadl satelit amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Informoval o tom telegramový účet RBK Ukrajina. Úřady v okolí raději vyhlásily protiletecký poplach. Podle agentury DPA se jednalo o družici RHESSI, která pozorovala sluneční erupce. Její mise skončila před pěti lety a až do středy zůstala na nízké oběžné dráze Země. Podle vyjádření NASA pro BBC však záblesk nad ukrajinskou metropolí se satelitem nesouvisí.
ČTĚTE TAKÉ: Šojdrová o zákazu obilí z Ukrajiny: Neetické a nelegální. Jak se to odrazí na cenách v Česku?
V jednání s Ukrajinou se podařilo dosáhnout dohody umožňující obnovení tranzitu ukrajinského obilí a dalších zemědělských výrobků přes Polsko, které v sobotu jejich dovoz – a také tranzit – zakázalo. Oznámil to polský ministr zemědělství Robert Telus. Kamiony s ukrajinským obilím mají být zapečetěny a monitorovány. Tranzit má být obnoven v pátek.
Americké ministerstvo obrany oznámilo další balíček bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu v celkové výši 325 milionů dolarů, který obsahuje více munice pro HIMARS, dělostřelecké náboje a protipancéřové prostředky. Příslušné prohlášení učinilo americké ministerstvo obrany ve středu, informuje zpravodaj agentury Ukrinform.