Pátek 09. květnaSvátek má Venku je 12 °C, Skoro Jasno

ON-LINE: Ukrajinci chtějí odříznout Krym od Ruska. NYT popsal odvážný plán protiofenzivy

CNN Prima News Před 1 rokem

Dva představitelé amerického ministerstva obrany nezávisle na sobě pro NYT uvedli, že nyní se Ukrajinci soustředí na zisk území na jihovýchodě země. Podle informací média zde bojují tisíce Ukrajinců vycvičených na Západě. Jednotky obránců ve středu uvedly, že nepřítele v daném směru postupně zatlačují, žádný významný průlom ale nenastal. Situaci Ukrajincům komplikuje fakt, že musí procházet skrz obrovská minová pole, která zde nastražili Rusové.

ČTĚTE TAKÉ: Rusové prchají z Krymu. Nevěří, že ho před Ukrajinci ubrání, tvrdí představitel Tatarů

Jihovýchodní směr je ale i přes tyto obtíže pro Kyjev prioritou. Ukrajinští představitelé měli svým americkým protějškům sdělit, že mají v plánu dobýt města Tokmak a Melitopol, a přerušit tak pozemní most mezi okupovaným poloostrovem Krym a zbytkem Ruska, anebo se dostat alespoň tak blízko, aby bylo možné Krym ostřelovat. Celá operace by údajně v případě úspěchu měla trvat jeden až tři týdny. Pak by poloostrov zůstal propojený s Ruskem pouze za pomocí Kerčského mostu, který se v minulosti ukázal jako velmi zranitelné místo, když na něj byly provedeny dva úspěšné útoky, po kterých se na čas zastavila doprava.

New York Times však upozornil, že od začátku protiofenzívy na začátku června šlo jen málo věcí podle plánu. Washington tak zvýšenou aktivitu obránců údajně sleduje s velkým zájmem. „Je to velká zkouška,“ řekl New York Times jeden z vysokých úředníků, který hovořil pod podmínkou anonymity.

V jižní části Černého moře byla podle informací britského ministerstva obrany nasazena moderní korveta Sergej Kotov, která hlídá námořní cestu mezi Bosporem a Oděsou. „Existuje reálná možnost, že se stane součástí operační skupiny, která má zachytit obchodní plavidla, o nichž se Rusko domnívá, že míří na Ukrajinu,“ píše ministerstvo na svém Twitteru s tím, že po odstoupení Ruska od černomořské obilné dohody se opět obnovila hrozba zvýšení intenzity a rozsahu násilí v oblasti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nastal zásadní průlom. Ukrajinci si jdou pro Bachmut, okupanti však město srovnali se zemí

Moskva může v rámci eskalace svých snah o zničení vývozu potravin z Ukrajiny začít podle britského ministra zahraničí Jamese Cleverlyho podnikat útoky na civilní plavidla. „Na toto nehorázné chování upozorníme Radu bezpečnosti OSN. Rusko by mělo přestat držet celosvětové dodávky potravin jako rukojmí a vrátit se k dohodě,“ apeloval pro web SkyNews Cleverly.

Případný útok by podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Vedanta Patela značně zkomplikoval situaci v zemích závislých na dodávkách ukrajinského obilí a potravin, které vzhledem k omezeným alternativám nemají moc možností. „Jsem přesvědčen, že dotčeným zemím se nebude reagovat snadno, pokud Rusko na tyto lodě zaútočí,“ uvedl na tiskové konferenci Patel. „Myslím si, že země, které se na dohodě podílely, by případný útok na jejich lodě nevzaly s nadšením,“ zmínil další možnou eskalaci.

Ruští okupanti jsou sice na většině míst frontové linie v defenzivě, na asi stokilometrovém úseku na severovýchodě Ukrajiny se jim ale daří podnikat útočné operace. Uvedl to americký list The New York Times, který se odvolává na výpovědi ukrajinských vojáků. Epicentrem střetů na severovýchodě je charkovský Kupjansk.

Nejtvrdší boje nadále zuří v Doněcké oblasti, konkrétně u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky a Marjinky. Zdá se, že v bitvě o Bachmut došlo k zásadnímu průlomu. Ukrajinci zřejmě získali zpět vesničku Andrijivka, která leží pouhých 13 kilometrů jižně od centra zmíněného doněckého města. Ruští okupanti měli opustit také vesnici Klišivka (asi devět kilometrů od centra Bachmutu).

Rusko obsadilo Bachmut po několikaměsíčních bojích letos v květnu. Šlo ale spíš o Pyrrhovo vítězství. Město, které je nyní de facto srovnané se zemí, totiž okupanti dobyli za cenu masivních ztrát. Vzhledem k tomu, jak je Bachmut zničený, výrazně ztratil na strategickém významu. Ten symbolický je na druhou stranu stále obrovský.

Pokračovat na celý článek