Vládní konsolidační balíček upravuje 63 zákonů. Mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent nynější snížené sazby DPH 10 a 15 procent a mění v sazbách rozložení některých položek. Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců nebo ruší některé daňové výjimky, například slevu na školkovné nebo slevu na studenta.
V úterý od 09:00 můžete sledovat speciální vysílání CNN Prima NEWS: Škrty Fialovy vlády, kde přineseme živé vstupy ze Sněmovny, názory a komentáře expertů i analýzy.
Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření. V příštím roce by měla navrhovaná opatření zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Dohromady za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy.
Opoziční klub ANO tvrdí, že balíček poškodí ekonomiku a zpomalí její růst. Bude proto prosazení předlohy bránit. Také předseda poslanců SPD Radim Fiala už dříve řekl, že toto hnutí využije všechny zákonné prostředky, aby bránilo projednání balíčku i důchodové novely. To znamená jediné – z úterního jednání zákonodárců se velice snadno mohou stát několikadenní obstrukce.
Penzijní novelu čeká ve Sněmovně na mimořádné schůzi příští týden druhé čtení, v němž mohou poslanci uplatnit pozměňovací návrhy, později také závěrečné schvalování. Předloha obsahuje rovněž nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací důchodů při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Opatření mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Sněmovní debata o změnách v důchodech trvala v úvodním kole přes 13 hodin.
Úvodní debata o česko-americké obranné smlouvě trvala celkem asi čtyři hodiny, SPD neprosadilo její zamítnutí už v prvním čtení. Poslanci tohoto hnutí se snažili projednávání dohody zbrzdit již při schvalování programu tehdejší řádné schůze, které trvalo skoro osm hodin. Návrh programu mimořádných schůzí není možné měnit ani upravovat, možnosti obstrukcí jsou tak v úvodu omezenější.