Kabinetu Petra Fialy (ODS) věří jen přibližně čtvrtina lidí, ukázal průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) ale nejde o nic neobvyklého. „To, že je vláda v tuhle chvíli na nižších hodnotách obliby, je normální jev, který provází jakoukoliv vládu, která něco dělá, jenom se neveze a neprospí volební období,“ řekl Skopeček v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: I Kalousek by dopadl líp než Pekarová, rýpl si Zahradil. Šéfce TOP 09 se vysmál kvůli průzkumu
Současná vláda se podle něj navíc dostala k moci v těžkém období. „Nastoupili jsme v době začínající války na Ukrajině, kdy byla energetické krize. Poté, co se toto podařilo zvládnout, jsme přistoupili ke konsolidaci veřejných financí. Jsou to bezesporu věci, které primárně nepřináší pozitivní body, jakkoliv je potřeba je v České republice udělat,“ popsal Skopeček. Dodal, že žádná vláda na světě by za takové kroky nezískala pozitivní ohlasy. „Mít nízkou oblibu v polovině mandátu je logické politologické pravidlo, teď jde o to, jestli se vládě podaří komunikovat s občany, že to, co dělá, má smysl. To je v nadcházejících dvou letech zcela zásadní,“ dodal místopředseda Sněmovny.
Opozici pak nařkl z „dryáčnického způsobu jednání“. „Když vnímám míru a formu kritiky, tak mám pocit strašné ublíženosti a neschopnosti i po dvou letech skousnout, že se hnutí ANO ocitlo v opozici,“ sdělil Skopeček. Podotkl, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš několikrát říkal, že si život v opozici nedovede představit. „Na tom je vidět ta neschopnost smířit se s tím, že v demokraciích se prostě vlády střídají,“ dodal.
Poslanecká sněmovna je na tom s důvěrou občanů ještě o trochu hůř než vláda. Podle CVVM jí věří asi 23 procent občanů. „Příliš se tomu nedivím. Když se podíváte na jednání Poslanecké sněmovny, a tady opravdu musím být velmi kritický k opozici, tak ve chvíli, kdy se i při standardních schůzích debatuje třeba čtyři až pět hodin jenom o schválení programu, to nemůže dělat pro běžného občana hezký obrázek,“ sdělil Skopeček a navrhl řešení: „Kdyby se v Poslanecké sněmovně vypnuly kamery, věřte, že projevy jednotlivých politiků by byly mnohem kratší a mnohem méně na odiv,“ zdůraznil.