„ÚS proto neakceptuje názor, že by právo matky, otce a dítěte být spolu v okamžiku porodu a chvílích bezprostředně následujících mělo zůstat mimo rámec ústavní ochrany,“ řekl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.
Soud se v nálezu vrací k situaci z března 2020, tedy do období první vlny šíření covidu. Opatření ministerstva zdravotnictví tehdy nakrátko omezilo doprovod v porodnici. Některé rodiny se rozhodly bránit soudně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vychováváme si generace násilníků i obětí, varuje expertka. Volá po změně systému
ÚS se konkrétně zabýval stížností advokáta Ondřeje Pecáka a jeho blízkých, kteří se nejprve vydali cestou správního soudnictví. Soudy však všechny návrhy odmítly, protože sporné opatření v mezičase přestalo platit.
Žaloby zprvu neprošly
Pecák pak podal žalobu na náhradu nemajetkové újmy. Požadoval částku 50 000 korun pro sebe a stejné sumy také pro partnerku a dceru. Neuspěl však ani u Obvodního soudu pro Prahu 2, ani u Městského soudu v Praze.
Obvodní soud zamítnutí žaloby odůvodnil zejména tím, že dané mimořádné opatření nebylo rozhodnutím, a proto se nelze případné náhrady škody domáhat postupem podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Městský soud verdikt potvrdil a navíc uvedl, že „možnost otce být u porodu nepředstavuje základní právo“.
Poté se rodina obrátila na ústavní soudce. Po jejich zásahu bude znovu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 2. Musí zvážit a zohlednit jak právo na rodinný život, tak situaci jara 2020 a tehdejší zájem na zastavení epidemie.