Středa 21. květnaSvátek má Monika Venku je 17 °C, Oblačno

Pád ostravských hutí? Síkelova arogantnost je trapná, tvrdí Balaštíková. Nytra vládu hájil

CNN Prima News Před 1 rokem

Tisíce zaměstnanců ostravské hutě Liberty budou od pátku minimálně do začátku ledna doma. Dostanou ale plnou mzdu. Huť totiž bude prakticky bez energií, jelikož její dodavatel, společnost Tameh Czech, na sebe podala insolvenční návrh, a to proto, že jí Liberty dluží dvě miliardy korun. Ve středu se zástupci Liberty jednal ministr Síkela. „Stát už nebude sloužit jako kasička pana Gupty, ale jako zodpovědný věřitel, který hájí své zájmy. Nelze postupovat tak, jak většinou postupovala minulá vláda, která jakýkoliv problém řešila nalitím stovek milionů z peněz daňových poplatníků,“ řekl po schůzce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda selhala, čeká nás další krize, řekl Fiala z SPD. Naučte se jinou písničku, opáčil Kupka

Jeho prohlášení překvapilo členku sněmovního rozpočtového výboru Margitu Balaštíkovou (ANO). „Co dělal pan ministr Síkela před tím, než se to stalo? On za to jako ministr průmyslu a obchodu zodpovídá. Když byl ministrem náš Karel Havlíček, tak tuhle společnost monitoroval a zamezil tomu, aby byla vyvedena miliarda na emisních povolenkách. Pan Síkela nevěděl, že tam jsou tyhle problémy a má tu drzost kritizovat naši vládu za to, co on opomněl? Jako vždycky je to stejné. Všechno pozdě, všechno svedu na ty přede mnou a nemám žádnou zodpovědnost. Arogantnost jeho prohlášení je opravdu trapná,“ řekla Balaštíková v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodala, že vláda by měla opustit rétoriku, kdo za to může a vzít zodpovědnost na sebe.

Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra ale podotkl, že to nebyl Síkela, kdo podepisoval státní záruku ve výši 1,6 miliardy korun na podzim roku 2020 bance Liberty, která do půl roku zkrachovala. „Byl to pan ministr Havlíček. Podívejme se, kdy a za jakých podmínek ty peníze odtékaly a jestli byla šance to řešit. Ono se totiž jedná v podstatě o finanční převody mezi jednotlivými členy skupiny Liberty, které se opravdu velice těžko kontrolují,“ řekl Nytra. Zdůraznil, že tím ale nechce nikoho omlouvat.

Podle něj by ale stát podnik neměl podpořit. „Situace určitě není jednoduchá. Je ale potřeba říct, že základní problém je opravdu u vlastníků Liberty. Ten podnik má pohledávky v rámci skupiny ve výši téměř sedm miliard korun a tím pádem by jakákoliv státní pomoc a nalévání dalších finančních prostředků bylo naprosto neadekvátní a vůbec bychom nebyli schopni garantovat, že zůstanou v Ostravě,“ zdůraznil Nytra.

Zároveň zmínil, že v huti Liberty pracuje řádově šest tisíc zaměstnanců. „Na Liberty Ostrava je navázáno spousta podniků. Odhady jsou někde kolem 20  tisíc lidí,“ sdělil Nytra. Dodal, že zatím nebyl nikdo propuštěn a není ani ohlášené nějaké hromadné propuštění. „Liberty garantuje, že má připravené finanční prostředky i na další výplaty. Další vývoj se zaměstnanci dozví 3. ledna, až přijdou do práce. Úřad práce zná počty a strukturu zaměstnanců a je připraven jim nabídnout pomoc,“ dodal Nytra.

Pokračovat na celý článek