Jsme velmi šťastní, že máme v čele církve opět skvělého papeže, řekl v rozhovoru pro CNN kardinál Michael Czerny. „Pevně věříme, že nás Bůh vedl při naší volbě, kterou jsme učinili podle svých nejlepších schopností, s veškerým naším vzděláním a znalostmi,“ sdělil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajina má v novém papeži naději. Postaví se Lev XIV. proti Trumpově izolační politice?
Podle něj je nově zvolený papež Lev XIV. člověk, který mluví tiše a pozorně naslouchá. „Zdůraznil bych slovo ‚naslouchá‘. On je obvykle ten, kdo nejméně mluví a nejvíce naslouchá, a to je velmi slibné. Kdybyste se zeptali Františka: ‚Řekněte nám jedním slovem, co skutečně pomůže řešit všechny problémy, kterým čelíme uvnitř i vně církve,‘ určitě by řekl slovo ‚naslouchání‘. Takže mít naslouchajícího Svatého otce je pro církev i pro svět velké požehnání,“ podotkl Czerny.
Odhad, že nový papež nebude pocházet z Ameriky, se podle něj ukázal jako mylný. „Kritérium národnosti, rasy nebo barvy pleti skutečně nemá s výběrem a volbou Svatého otce nic společného. My o něm neuvažujeme ani tak jako o americkém papeži. Myslíme na něj jako na papeže z Ameriky, a to není totéž,“ popsal kardinál.
Papež není politik
Podle něj by se ale u papeže nemělo sledovat, co udělá během prvních 100 dnů, jako tomu bývá například u politiků. „Není politickým vůdcem a nemyslím si, že tento způsob uvažování příliš pomáhá. Je pravda, že za tři, šest nebo devět měsíců se ohlédneme a řekneme si: Aha, z balkonu řekl tohle, nebo novinářům řekl tohle, a to byla předzvěst něčeho, co udělá teď v červenci nebo v říjnu příštího roku. Ale nečtěte ho, jako by byl člověk, který dělá politiku. On není politik. Je to duchovní vůdce a každý jeho krok vychází ze situace, okolností, jeho přesvědčení a především z víry,“ sdělil Czerny.
Dodal, že každý krok je poselstvím. „Dalo by se dokonce říci, že je to zjevení a zdroj radosti a naděje. Ti z nás, kteří mají tu čest zde pracovat, se budou snažit pokračovat pod jeho vedením,“ řekl kardinál.
Kardinál Michael Czerny se narodil v Brně v někdejším Československu, ale po emigraci rodičů v roce 1948 vyrůstal v Kanadě. K jezuitům vstoupil v roce 1963 a v rámci své služby vedl institut pro lidská práva v Salvadoru a africkou jezuitskou síť pro boj proti AIDS, která nabízí podporu a péči nemocným po celém kontinentu. Ve Vatikánu byl Františkovým poradcem pro migraci a později se stal vedoucím vatikánského oddělení pro podporu lidského rozvoje.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Papež je jako královská rodina. Češi se zajímají, když nastane smrt nebo skandál, míní kněz