Prezident by se měl ujmout moderace debaty nejen mezi koaličními stranami, ale také stranami opozičními, bez nichž se dlouhodobě udržitelné řešení nenajde, řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný krátce poté, co prezident vládní novelu o platech vetoval. „KDU-ČSL očekává, že prezident republiky, který svým vetem otevřel prostor k dalšímu jednání, přijme roli moderátora diskuse,“ uvedli lidovci, ještě než žádost na Pražský hrad odeslali.
DÁLE ČTĚTE: Pavlovo veto? Snad nebudu muset prodat ledvinu, píše senátorka. Bere 130 tisíc, našetřeno nemá
Nyní to ale vypadá, že se do Sněmovny sporná novela vrátí a opět o ni bude sveden politický boj mezi opozicí a koalicí. ANO a SPD proti novele mohutně vystupují. „Prezident naplnil svou ústavní pravomoc, když návrh vetoval. Aktuálně je tak iniciativa znovu na straně zákonodárců,“ uvedl k lidovecké žádosti pro CNN Prima NEWS prezidentův mluvčí Vojtěch Šeliga.
Výborný reagoval na sdělení Pražského hradu stručně. „Beru vyjádření pana prezidenta na vědomí. Vyčkejme hlasování Poslanecké sněmovny v souladu s Ústavou definovaným legislativním procesem,“ uvedl na dotaz redakce ministr.
Koalice má nyní možnost Pavlovo veto přehlasovat alespoň 101 hlasy, disponuje většinou o 104 hlasech.
Diskuze nad důchodovou reformou
Naposledy se Petr Pavel pokusil o dojednání širší politické shody loni na jaře nad důchodovou reformou. Dohodu parlamentních stran se ale vyjednat nepodařilo a vládní koalice prosadila důchodovou reformu přes odpor opozice. Hnutí ANO tak nyní pravidelně opakuje, že v případě, že se dostane po volbách k vládě, důchodovou reformu zruší. Dosud ale ANO neřeklo, jak by financování důchodů řešilo.
Pavel: Novela by mohla vyvolat soudní spory
Prezident Pavel vládní novelu, podle níž se mají letos zvýšit platy vrcholných politiků skoro o sedm procent, vetoval před dvěma týdny. V dopise předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) kritizoval i nežádoucí retroaktivitu „vzhledem k pozdnímu přijetí zákona“. Dále se neztotožnil s tím, jak se zákonodárci vypořádali s nálezem Ústavního soudu, na který má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na letošní rok. Mohla by být podle prezidenta opět v rozporu s judikaturou ÚS a vyvolat další soudní spory.
Na Pavlovo veto reagoval i premiér Petr Fiala (ODS). „S výhradami pana prezidenta v zásadě souhlasím. Řadu z nich jsem v uplynulých měsících opakovaně veřejně vyjádřil,“ uvedl. Nedokáže si však představit, že by nyní bylo možné dojednat a schválit lepší řešení. „Návrh je výsledkem velice komplikovaného procesu, na němž se mimo jiné podepsala i zcela nekonstruktivní opozice,“ konstatoval.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konečná vyhrožuje, že se má vláda bát? Co si to vůbec ta osoba dovoluje, rozčílila se Němcová