„Pavel spíše tíhne k progresivismu,“ řekl Schmarcz vzhledem k Pavlovu kladnému postoji k posunutí volebního práva na hranici 16 let. „Jsem ostře proti, protože si myslím, že hranice se nemají účelově posouvat,“ dodal komentátor ve vysílání CNN Prima NEWS.
Pavel řekl, že by byl pravděpodobně pro volební právo od 16 let v úterý na besedě na Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Prezident, který podle svých slov za poslední roky absolvoval řadu setkání se studenty středních škol, usuzuje, že mají dostatečný přehled o dění v zemi.
ČTĚTE TAKÉ: Dimun: Benda má předpoklady na ústavního soudce. Nedoporučil bych ho, oponoval Preuss
Schmarcz si myslí, že pokud mají šestnáctiletí zakázáno pít alkohol, nevidí důvod, proč by měli volit. Tento věk je pro volební právo příliš nízký také podle Kulidakise.
„Jsem proti snižování hranice na 16 let. Volit, to chce určité životní zkušenosti. Zajímat se může kdokoliv, ale počkat dva roky není žádný problém,“ myslí si komentátor. Proti snížení hranice na 16 let je také ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Kulidakis by naopak neměl problém s posunutím věkové volební hranice až na 21 let.
Celou debatu s oběma komentátory nejen o snížení věkové hranice volebního práva, ale také o výběru ústavních soudců a roli Petra Pavla na tuzemské politické scéně můžete zhlédnout v přiloženém videu.