Opoziční poslanci podají ústavní stížnost kvůli retroaktivitě a způsobu projednávání zákona. Podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové je totiž nepřípustné, že vláda protlačila návrh v legislativní nouzi. „Zklamalo mě, že Petr Pavel nevyužil historickou příležitost dokázat, že občané mohou svému státu důvěřovat. Že nevyslal jasný vzkaz politikům všech stran a směrů, že své funkce a moc nemají proto, aby měli jednoduchý život, ale aby zemi spravovali zodpovědně a s rozmyslem,“ uvedla Schillerová na sociálních sítích.
ČTĚTE TAKÉ: Nezvýšíme daně, zachováme valorizace důchodů, slibovala vláda. Co všechno nakonec nesplní?
Podle ní je naděje na úspěch u Ústavního soudu vysoká. Podobně jako Schillerová hovoří i bývalý premiér Babiš. Prezident prý promarnil velkou příležitost spojit veřejnost. „Je to škoda. A hlavně velké zklamání. Ale nevzdáváme to, za důchodce budeme bojovat dál,“ uvedl.
Oproti tomu vládní poslanci a ministři si rozhodnutí prezidenta pochvalují. Premiér Petr Fiala považuje rozhodnutí za nesmírně důležité. „Zabraňuje totiž enormnímu nárůstu zadlužení naší země. Zároveň zaručí všem, kteří pobírají důchody, jejich zvýšení průměrně o 780 korun,“ řekl Fiala pro ČTK.
Slova o ocenění má i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten zdůraznil, že je nyní na vládě, aby připravila další návrhy k úsporám a k vytvoření důchodové reformy. „Vládu teď čeká úkol přijít se zásadní reformou penzí pro budoucnost všech generací. Úkol, kterého se nebojíme,“ uvedl.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na sociálních sítích sdělil, že se podařilo vysvětlit naléhavost úpravy valorizace důchodů. Podle něj se tímto krokem nezadluží budoucí generace. „Úprava červnové valorizace je záchrannou brzdou. Kdyby vláda nezasáhla, přinesla by valorizace dalších 34 miliard dluhů do státního rozpočtu a zátěž by dál nekontrolovaně rostla," uvedl s tím, že koalice je připravená obhájit změnu u Ústavního soudu.