„Přiznám se úplně otevřeně, že jsem očekával ostřejší pozici (vůči Číně). Myslím si, že český prezident si ji momentálně může dovolit. (…) Nevidím důvod k nějakému opatrnictví nebo k obavám. I my se můžeme chtít chovat jako velmoc – podobně jako Čína,“ sdělil jasně Peksa.
ČTĚTE TAKÉ: S českou ekonomikou je to zlé. V Evropě už nejsme premianti, ale poslední, řekl Bartoň
Pavel totiž uvedl, že neplánuje oficiální návštěvu Tchaj-wanu, protože by ji považoval za zbytečné ohrožení obchodních vztahů s Čínou. „Je to škoda, teď to vypadá, že se bojíme,“ dodal pirátský europoslanec.
Jednání o míru
S tím však zcela nesouhlasil bývalý ministr zahraničních věcí Zaorálek. Prezident si dle něj uvědomuje všechna možná rizika a jedná správně. „Nevím, zda pan Peksa nevnímá a nevidí,“ pustil se Zaorálek do Piráta a připomněl, že s Čínou bude v nadcházejících dnech o mírovém plánu pro Ukrajinu a Rusko diskutovat francouzský prezident Emmanuel Macron.
Bývalý ministr také zmínil, že sice nesouhlasil s „pročínskou“ politikou exprezidenta Miloše Zemana, avšak nynější vláda jde do opačného extrému vyzdvihováním Tchaj-wanu. „Připadá mi to jako politika ode zdi ke zdi,“ dodal s tím, že nejdůležitějším zahraničním partnerem pro tuzemsko je Německo. Záznam pořadu, v kterém hovořil i sinolog Martin Hála, si můžete pustit v přiloženém videu.