Sobota 10. květnaSvátek má Venku je 19 °C, Polojasno

Plácání po zadku? Na místě bych toho chlípníka zkopala, komentuje Jihokorejka český skandál

CNN Prima News Před 2 lety

Český lékař s hodností podplukovníka měl podle serveru iDNES.cz v opilosti plácnout přes zadek ženu, která cestujícím v Busanu měřila teplotu. Případem se zabývají tamní úřady, řeší ho i české ministerstvo obrany, pod které lékař spadá – a chystá se ho potrestat. Delegaci vedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který se již vrátil do České republiky. Hříšník nicméně zůstal v Jižní Koreji, a to právě kvůli zmíněnému vyšetřování.

Zatímco české úřady zvažují formu trestu pro českého vojenského lékaře, na korejské mediální scéně zatím panuje v souvislosti s případem relativní klid. To se ovšem může podle místních velice rychle změnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Me too v zemi rezonuje a soudy jsou přísné, říká koreanista ke skandálu českého lékaře v Koreji

„Případy obtěžování žen, ale i mužů, se tu berou v posledních několika letech hodně vážně. Hlavně v showbyznysu. Jakmile se něco provalí ven, rozjede se na sociálních sítích velká diskuze, odtamtud pak do bulváru a televize. Médiím ale zpravidla trvá, než se pustí do pokrývání těchto incidentů – zvlášť, když v tom jsou zamotaní politici. Trošku se bojí, že ustřelí, pokud by se náhodou zmýlili nebo zvolili špatný tón,“ řekla redakci jihokorejská PR poradkyně Han Seo-hwa.

Když si projížděla webové stránky předních jihokorejských deníků, zaznamenala pouze zprávu, jak si česká delegace pochvalovala spolehlivost korejských drah. Nic k obtěžování českým lékařem ale nenašla. „Nemyslím si, že by to jakkoliv ohrozilo vztahy mezi zeměmi. Potrestá se viník, my za to poděkujeme a tím to celé skončí,“ zavěštila.

Český skandál se nicméně dočkal pozornosti na masivně populární chatovací aplikaci Kakao, kde se o obtěžování jihokorejské hygieničky čile diskutuje v různých skupinách. Mnozí uživatelé podle Seo-hwa netají pohoršení.

„Já se teda nedivím. V jednu chvíli se u nás řešila velká vlna případů sexuálního obtěžování ze strany mužů, od politiků po celebrity, proto si myslím, že o vašem opilém doktorovi v blízké době uslyšíme. Upřímně, je to skandál. Já bych toho vašeho chlípníka na místě zkopala. Opilost nic neomlouvá, takové chování nemá být normální,“ konstatovala naštvaně. V minulosti ženy o obtěžování ze strany mužů příliš nemluvily, protože se bály reakce veřejnosti. Nyní už je ale situace jiná.

„Rozhodně se dá říct, že se ženy už nebojí mluvit o svých zkušenostech s chlípníky, jako tomu bylo kdysi. Je toho plný showbyznys, ať už mluvíme o hercích z oblíbených seriálů na Netflixu nebo chlapeckých k-popových skupinách. Na jednu stranu tomu pomohl internet, kde se mohly ženy svěřit svým sledujícím, na stranu druhou tím vznikl další problém – masivní vlna internetové šikany,“ podotkla Seo-hwa na dotaz redakce, zda je obtěžování žen v Jižní Koreji tématem.

Co by na závěr vzkázala do Česka? „Všichni jste u nás vítáni. Věřím, že je to ojedinělý případ. A ti, kteří nad tím plácnutím po zadku jen mávli rukou, těm bych chtěla zdůraznit, že je to ostuda. Není normální se opít a obtěžovat cizí lidi, natož takto. Vždyť nikdo nechce, aby vás vnímali za oplzlé a nevychované turisty,“ řekla prostřednictvím CNN Prima NEWS.

Že je sexuální obtěžování v asijské zemi třaskavým tématem, potvrdil redakci také Nikola Polubědov, koreanista studující v Soulu. Ani on ale nezaregistroval články věnované českému skandálu. „Jak v místních médiích, tak na sociálních sítích, se tato aféra vůbec neobjevila. Zdá se, že se o tom vůbec neví. Našli jsme s přítelkyní jenom jeden tweet jednoho malého korejského účtu, který se zabývá Českem. Asi nás nechtějí zahanbit jako svého spojence,“ řekl redakci.

„Hnutí MeToo bylo aktivní ještě do nedávna a svým způsobem pořád je. V minulosti neměly oběti obtěžování možnost se nijak projevit a ani kde najít pomoc. Dnes je to trochu jinak, avšak tresty za obtěžování a znásilnění jsou velmi nízké, což Korejci dost kritizují. Že jsou sexuální zvrhlosti problém, lze ilustrovat například tím, že podle zákona musí všechny korejské mobilní telefony mít zapnutý zvuk závěrky při fotografování. Bez hacknutí telefonu se nedá vypnout,“ uzavřel Polubědov.

Případ řeší česká i korejská strana

Cestu spolu s ministrem Kupkou absolvovalo více než 50 zástupců českých firem z Hospodářské komory ČR. Delegace nejprve navštívila Singapur, poté Jižní Koreu. Cílem bylo posílit spolupráci v logistice, kosmických aktivitách a moderních technologiích, v nichž oba asijské státy patří ke světové špičce.

„Náš zastupitelský úřad v Soulu je v průběžném kontaktu s věcně příslušnými jihokorejskými orgány. Cílem je daný případ rychle vyřešit, přičemž ale plně respektujeme nezávislost vyšetřování na jihokorejské straně,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Podle ambasády lékař nebyl přímo členem české vládní delegace, do Koreje s ní ale přicestoval. Velvyslanectví podle něj zároveň poskytuje českému občanovi standardní konzulární asistenci v souladu se zákonem o zahraniční službě.

Pokračovat na celý článek