Pokud by se nyní konaly zemské volby, v Sasku by AfD získala neuvěřitelných 37 % hlasů a odsunula tak Křesťanskodemokratickou unii (CDU) na druhé místo se ziskem 33 %.
ČTĚTE TAKÉ: Nedozírné následky? V německém parlamentu může zasednout islámská strana, píše Bild
Katastrofálně by ale dopadly strany současné vládní koalice, dvě by nedosáhly hranice pěti procent a do zemského parlamentu by se nedostaly. Tragický volební výsledek naznačuje průzkum Německé sociální demokracii (SPD). Propadla se na tři procenta (dříve sedm). Svobodná demokratická strana (FDP) by získala pouhé procento. O fous lépe jsou na tom Zelení, podle průzkumu by získali sedm procent, píše list Sächsische Zeitung.
„SPD, Zelení a FDP to mají v Sasku tradičně těžké. Ale skutečnost, že všechny tři musí bojovat o pětiprocentní hranici, je neobvyklá,“ řekl deníku Bild analytik Hermann Binkert, který se zabývá průzkumy veřejného mínění. Pokud několik stran propadne, vítěz by podle něj mohl získat většinu a vládnout sám. Zdá se, že v Sasku to bude bitva mezi AfD a CDU, přičemž průzkumy zatím favorizují AfD.
Také v Durynsku dosahuje AfD pod vedením Björna Höckeho výrazných úspěchů. Průzkum společnosti INSA jí přisoudil zisk 34 %. CDU je daleko za ní s 22 %, SPD by měla získat devět procent. Strany Zelení a FDP se ziskem čtyři procenta by se do zemského parlamentu nedostaly. Scénář podobný Sasku ale v této spolkové zemi podle Binkerta nehrozí.
AfD je podle průzkumu také jasně nejsilnější silou v Braniborsku. Průzkum společnosti INSA jí přisuzuje 27 %. Na druhém místě je SPD s 20 % a třetí příčku obsazuje CDU/CSU s 18 %. Do zemského parlamentu by se ještě dostali Zelení se ziskem osmi procent. Propadla by ale FDP.
„Letošek bude rozhodujícím rokem, který ovlivní i hlasování do Spolkového sněmu v roce 2025,“ uzavřel Binkert.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Německo zrušilo dotaci na elektroauta