Andrés míní, že příznačný je způsob útoku, kdy podle něj izraelská armáda postupně zaútočila na vozy, v nichž se zaměstnanci WCK nacházeli. Andrés neví, kdy začne jeho organizace v Pásmu Gazy znovu působit.
"Toto nebyla smolná situace, kdy se dá říct ´bohužel´, shodili jsme omylem bomby na špatné místo," řekl Andrés v rozhovoru. Poukázal při tom na způsob útoku, o kterém informoval z nejmenovaných zdrojů například deník Haarec. Podle jeho popisu izraelský bezpilotní prostředek zaútočil na konvoj vozů tak, že na auta vystřeloval rakety postupně, jak se pohybovaly posádky, a nikoliv v jednom okamžiku.
Podle Andrése se jednalo o "systematický" útok. Izraelské i americké úřady tvrdí, že vojáci nechtěli udeřit na humanitární pracovníky.
WCK tvrdí, že o pohybu svých vozidel izraelskou armádu dříve informovala. "Ale ani kdybychom nebyli koordinovaní (s izraelskou armádou), tak žádná demokratická země a armáda nemohou útočit na civilisty a humanitární pracovníky," uvedl Andrés.
V úterý premiér Benjamin Netanjahu řekl, že za úderem na vozy WCK stojí izraelská armáda. Podle něj se jednalo o tragický incident, který se však v období války může stát. Izraelská armáda slíbila, že incident vyšetří profesionální a nestranný orgán. Vyšetření incidentu po Izraeli chtějí i zahraniční země včetně blízkých spojenců, například Spojené státy.
Podle Andrése WCK stále zvažuje, zda znovu spustí své aktivity v Pásmu Gazy. Po pondělním úderu organizace oznámila, že své působení na tomto palestinském území pozastavuje. WCK společně se španělskou organizací Proactiva Open Arms například organizovaly přepravu a distribuci potravin do Pásma Gazy skrze námořní koridor z Kypru. Na palestinském území panuje v souvislosti s izraelskou invazí velmi špatná humanitární situace a podle OSN na severu Pásma Gazy hrozí hladomor.