Středa 07. květnaSvátek má Venku je 3 °C, Jasno

Ponorka měla zpečetěný osud. Odborníci popsali, co předcházelo nalezení trosek

CNN Prima News Před 1 rokem

Pro někoho se to může zdát překvapivé, ale klasických turistických ponorek je ve světě poměrně hodně. Podle prvního českého akvanauta Pavla Grosse se ale většina z nich dokáže dostat jen do menších hloubek. „Těch, které se dostanou do čtyř až deseti kilometrů, je ve světě pomálu,“ uvedl Gross ve vysílání CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Česká ponorková legenda: Jak mohli do toho šrotu vlézt? Jejich konec musel být strašný

Každá z námořních velmocí má podle něj jednu, maximálně dvě. „Je to úžasně náročná záležitost, kterou lze srovnat s kosmickou technikou,“ dodal. Hloubkové ponorky bychom podle jeho slov spočítali na prstech. „Mají je Japonci, Číňani, Američané, Francouzi a některé další,“ uvedl akvanaut. Američanům patřila právě i ztracená ponorka Titan, jejíž trosky ve čtvrtek našly záchranné týmy.

Tragickému konci Titanu předcházela imploze, ale i kdyby nenastala a pasažéry by se povedlo najít pod vodou živé, záchrana by podle prvního českého akvanauta byla velmi složitá, ne-li nemožná. Gross se zmínil, že záchrana ponorky z tak velké hloubky, v jaké se vrak slavné lodi nachází, by byla technicky velmi náročná. Nehledě na to, že technika na takovou operaci ani neexistuje.

Situaci pátracím týmům podle něj neulehčovalo ani to, že v okolí Titaniku se nachází plno roztroušených objektů. „Při tom, jak se loď rozpadala, je kolem dokola spousta trosek. Od velkých až po menší, jako je tahle ponorka,“ řekl akvanaut s tím, že by bylo nutné mít k dispozici srovnávací fotografie. „Pak bychom rozeznali, která z těch trosek přibyla,“ doplnil.

Hostem ve vysílání byl i specialista na hyperbarickou medicínu Miroslav Rozložník. Ten uvedl, že možnost záchrany je reálná v hloubkách okolo 100, 200, 300 metrů. „Můžeme se přiblížit jinými plavidly, umíme lidi transferovat a potom i následně dostat na palubu,“ uvedl Rozložník.

V hlubokomořských ponorkách je podle něj stejný tlak jako na hladině. „Stačí, aby byl k dispozici běžný personál, který je přítomný při jakékoli záchranné akci,“ vysvětlil specialista. Odborníci na hyperbarickou medicínu bývají přizváni tehdy, kdy v ponorce dojde k nárůstu tlaku. „V tu chvíli musí být na palubě i speciální zařízení, například hyperbarické komory,“ vysvětloval odlišnosti.

Mohli jste přehlédnout: Podívejte se, jak vypadala ztracená ponorka.

Pokračovat na celý článek