Středa 21. květnaSvátek má Venku je 9 °C, Jasno

Poradci prezidenta Kolářovi vyplácela ČVUT miliony. Rektorovi školy hrozí odvolání

CNN Prima News Před 7 hodinami

Petráček by po více než sedmi letech mohl ve středu skončit v čele ČVUT. Jeho kritici svolali akademický senát univerzity a na zasedání chtějí odhlasovat jeho odvolání. Vadí jim zejména nárůst výše plateb za externí poradce, mezi nimi i za Kolářovy služby. Petráček mu podle kritiků platil vysoké částky za přístup k mocným včetně prezidenta Petra Pavla.

ČTĚTE TAKÉ: Motoristé jsou už za zenitem, řekl Mlejnek. Kulidakis nastínil, co straně chybí

Spolupráce mezi Petráčkem a Kolářem začala v roce 2022 a trvá dodnes. V registru smluv jsou přitom k dohledání pouze dvě smlouvy z let 2023 a 2024. Rektorát univerzity však nevysvětlil, proč v registru chybí záznamy z let 2022 a 2025, uvedly Novinky.

„Pan Petr Kolář je jediným placeným poradcem rektora Vojtěcha Petráčka, a to od roku 2022, kdy byl panu rektorovi doporučen v souvislosti s potřebou dořešit spolupráci státu, ČVUT a GE Aviation na rozvoji leteckého průmyslu v ČR,“ uvedla pro Novinky mluvčí univerzity Kateřina Veselá.

„Z téhož důvodu byl placen z prostředků fakulty strojní, jíž se zasmluvněná spolupráce bezprostředně týkala,“ dodala. Děkan zmíněné fakulty Miroslav Španiel však uvedl, že vše okolo projektu zajišťoval rektorát. „Ten měl smlouvu s Petrem Kolářem a taky definoval jeho roli,“ uvedl Španiel.

Dojení státu, píše komentátorka

Faktury prý fakulta Kolářovi vyplatila na pokyn rektorátu. V roce 2022 prý částka činila 145 200 korun měsíčně s DPH. Celkem si měl tedy Kolář za daný rok přijít na více než 1,7 milionu korun. Podle zveřejněných smluv měl následující rok od ČVUT získat milion korun a dalších 1,25 milionu za rok 2024.

„Začal jsem s univerzitou spolupracovat nejdřív pro bono a pak mi bylo navrženo, jestli bych s nimi nechtěl mít smlouvu. Já jsem to přivítal a od té doby jsem konzultant a poradce pana rektora,“ řekl Kolář Novinkám.

Smlouvy přitom specifikují, že „konkrétní úkoly budou objednavatelem zadávány ústně, a to přímo rektorem ČVUT doc. Vojtěchem Petráčkem, a plněny osobně poskytovatelem Petrem Kolářem“. To škole vyčítají někteří členové akademického senátu i další lidé. „Slušné dojení státu morálním majákem. Tak teď zveřejnit ty smlouvy a faktury,“ napsala ke kauze například Lenka Zlámalová, komentátorka a hlavní analytička Czech News Center.

Rapidní nárůst odměn

Některým akademikům vadí nárůst odměn za externí poradce, a také fakt, že výstupy z poradenské činnosti nelze kontrolovat, a to kvůli ústnímu zadání úkolů. V roce 2018, kdy se Petráček stal rektorem, vyplatila škola poradcům 8,8 milionu korun. Loni to už bylo 28 milionů a o rok dříve ještě dokonce o milion více.

„Přitom se velkou měrou jedná o ústní rady, jejichž efektivitu nelze ověřit,“ píše se v odůvodnění návrhu na rektorovo odvolání.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jasným favoritem na příštího premiéra zůstává Babiš. Havlíček ztrácí

Pokračovat na celý článek