Původní cena byla 136 korun. Teď je ale aršík známek Popelky Libuše Šafránkové a jejího životního prince Josefa Abrháma na internetu nabízený i za několikanásobek. „Věřím, že někdo, kdo vidí, že v televizi půjde film Tři oříšky pro Popelku a chce to nějaká babička koupit vnoučátkům, tak si to i koupí, ale myslím si, že to jsou vyhozené peníze,“ popsal soudní znalec v oboru filatelie František Beneš.
MOHLO BY VÁSZAJÍMAT: Nemám rád Vánoce, přiznal otevřeně Richard Müller. Zmínil ale své největší přání
Na některých poštách jsou totiž ještě poslední archy se známými osobnostmi stále k mání za původní cenu. „Poslední kusy známek jsou k dostání na pobočkách a na našem eshopu. Vydali jsme celkem 22 tisíc kusů známek. Na eshopu jsou poslední stovky,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
Na známkách se už objevil třeba i Jan Werich, Dana Medřická, nebo Stella Zázvorková. Opravdu vzácné se stávají známky ale kvůli jinému důvodu. „Vznikne chybotisk při přípravě známky. To se stalo třeba při tisku aršíku Karla IV. z roku 2016, kde byl na okraji překlep ‚Kvatrus‘, což je nesprávně. Správně je ‚Kvartus‘,“ sdělil Beneš s tím, že verze bez překlepu svojí stovku, zatímco chybný kus i dva tisíce korun.
Posunutý barvotisk, chybějící zoubkování na okraji, nebo chybějící nominální hodnota. Čím více výrobních vad, tím větší sběratelská hodnota. To platí nejen u známek, ale i u mincí a bankovek. Vedle zdvojeného nebo chybějícího tisku, popřípadě přebytku barvy, je to i nápis republika Zaire na dvousetkoruně. „Vyvolávací cena této bankovky v aukci, která proběhla minulý měsíc, byla 50 tisíc a prodala se za půl milionu korun,“ řekl ředitel veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek.
Několikanásobně vyšší hodnotu má ale i například bankovka s Janem Werichem nebo Karlem Gottem. Místo původních 80 korun se prodává za 20 až 30 tisíc.