„Ukrajinští vojáci i v úterý dosáhli pokroku ve všech oblastech, kde probíhají ofenzivní operace,“ prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním videoposelství.
Realita se však zdá být trochu jiná. Ukrajinci sice na mnoha místech fronty postupují, ale jen velmi pomalu a za cenu značných ztrát. „Postupují, ale není to dramatický postup, jako například průlom německého wehrmachtu ve Francii v květnu 1940. Ukrajinci čelí velice rozsáhlým a členitým liniím, které Rusové budovali skoro rok,“ popsal přímo z Ukrajiny Matyáš Zrno.
Jednou z nástrah, které Ukrajince značně brzdí, jsou minová pole, jež Rusové stihli zřídit. „Vojáci mi říkali, že to je jedna mina na dva metry, což je výrazně nad sovětskou vojenskou doktrínu,“ řekl Zrno. Ukrajinci musejí nasazovat sofistikovanou inženýrskou techniku, která sice může zachránit životy, ale zároveň ofenzivu brzdí. „Nyní (Ukrajinci) útočí na nejvíce opevněné oblasti. Přináší to s sebou ztráty,“ doplnil reportér.
Je to podle jeho slov nezbytná cena za to, aby „pukla první (ruská) linie,“ vysvětlil ukrajinské ztráty Zrno. Kyjev doufá, že následně by do průlomů v ruské obraně mohl nasadit své čerstvé brigády, které má připravené v záloze. Ty by průlomy mohly rozšířit.
„V tuto chvíli to je více menších útoků na co nejdelších úsecích fronty, aby se vyčerpali ruští obránci, vyčerpaly se ruské rezervy, kterých není mnoho, testovala se ruská obrana a našlo se v ní slabé místo,“ popsal Zrno. Rusové mají podle něj ve svých pozicích hluboce zakopané i bunkry, do nichž Ukrajinci pilně házejí granáty, ale škody příliš nepůsobí kvůli systému, jímž jsou zbudované. Podle Zrna si ukrajinští vojáci stěžují, že nemají například plamenomety, a tvrdí, že boje na Ukrajině často vypadají „jako z první světové války“.
Ukrajinský ministr: Protiofenziva teprve začíná
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov zároveň sliboval, že to, co svět doposud viděl z ukrajinské protiofenzivy, je jenom začátek. „Až to opravdu začne, tak to poznáte. Všichni to poznají,“ řekl v rozhovoru pro list The Financial Times šéf ukrajinské obrany.
Zmínil například, že hlavní ukrajinské rezervy, které mají za sebou výcvik na Západě a jsou vyzbrojeny nejmodernější technikou, do protiofenzivy ještě nebyly nasazeny.
Reznikov se pozastavil u víkendové vzpoury Jevgenije Prigožina a žoldáků jeho Vagnerovy skupiny proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Podle něj je to důkaz, že pozice ruské hlavy státu slábne. „Je to jako sněhová koule. Čím je větší, tím se rychleji točí,“ komentoval Reznikov.
Ke vzpouře vagnerovců se vrátil i vedoucí Centra bezpečnostních studií Metropolitní univerzity Praha Oldřich Bureš. Zmínil jednu ze spekulací, podle níž Prigožin se svými žoldáky – přesunutí do Běloruska – by se mohli podílet na úderu vedeném na Ukrajinu právě odtamtud. „Vagnerovci by mohli být hrozbou ze severu z Běloruska,“ řekl Bureš.