Jen za červen lékaři diagnostikovali onemocnění klíšťové encefalitidy u 101 pacientů – od ledna se přitom celkově jedná o 167 pacientů. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Moravskoslezském (27 pacientů), Jihočeském (25 pacientů) a ve Zlínském kraji (19 pacientů).
Klíšťová encefalitida | 167 | 168 | 101 | 96 |
Lymská borelióza | 1313 | 1237 | 527 | 453 |
*Data vyplývají z informací Státního zdravotního ústavu.
Nárůst množství pacientů sledují lékaři také v případě lymské boreliózy. Za prvních šest měsíců roku diagnostikovali 1 313 případů, o rok dříve se za stejné období jednalo o 1 237 pacientů. Ve stejném duchu se nesou data za samotný červen, kdy bylo evidováno 527 případů, o rok dříve se jednalo o 453 diagnóz.
ČTĚTE TAKÉ: Jak si z lesa odnést košíky plné hub? Pomohou tři jednoduché rady i speciální mapa
Důležité je však sledovat nejen počty nemocných, ale také nemocnost, tedy počet nemocných na tisíc obyvatel. Tento údaj ukazuje, že na prvním místě jsou v případě encefalitidy Jihočeský a Zlínský kraj – v těchto regionech byli od začátku roku zaznamenáni více než tři nemocní na tisíc obyvatel.
V případě lymské boreliózy „vedou“ od začátku roku 2025 Olomoucký kraj, Jihočeský kraj a Vysočina. V Olomouckém kraji bylo zaznamenáno více než 32 nemocných na tisíc obyvatel, u Jihočeského kraje a Vysočiny se jedná o více než 27 nemocných na tisíc obyvatel.
Rozdíly mezi kraji nelze jasně vysvětlit
Podle parazitologa Jana Votýpky z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK přitom není možné jednoznačně vysvětlit, proč je v některých krajích nemocnost klíšťové encefalitidy vyšší než v jiných.
„Incidence – počet nových případů onemocnění za určité časové období – onemocnění je výsledkem několika proměnných, které se mohou různě doplňovat, potencovat, nebo naopak působit proti sobě. Jedná se o množství klíšťat, množství nakažených klíšťat, kontakt lidí s klíšťaty a administraci hlášení,“ sdělil parazitolog.
Pět (ne)tradičních tipů, jak s klíšťaty bojovat
Klíšťová encefalitida je ze zmiňovaných dvou nemocí považována za tu horší. Může způsobit dočasné, ale i dlouhodobé následky v podobě ochrnutí končetin, dýchacích a polykacích svalů, neschopnosti samostatně dýchat, omezení až ztráty sluchu, trvalých bolestí hlavy či potíží s pamětí. Specifický lék sice neexistuje, lidé se však mohou chránit jedinou účinnou prevencí: očkováním.
V případě lymské boreliózy lékaři v Česku ročně evidují tisíce případů – tedy násobně více než v případě encefalitidy. K přenosu infekce na člověka dochází zhruba po 24 hodinách od přisátí. Včasným odstraněním klíštěte však lze nákaze zabránit. V případě boreliózy navíc neexistuje účinná prevence v podobě očkování, na druhé straně je nemoc léčitelná antibiotiky.
Jaké „zbraně“ tak mohou lidé v boji s klíšťaty využít?
- Kalhoty z hladkého a světlého materiálu – Klíšťata jsou na světlém oblečení lépe vidět a po hladké látce se jim hůře leze.
- U repelentu sledujte množství účinné látky DEET – Pro sebe vybírejte repelent s vysokým obsahem, pro děti s obsahem nižším. Nezapomínejte, že některé repelenty (konkrétně ty s účinnou látkou permethrin) jsou určené pouze na oblečení.
- Zrychlené očkování – Účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. V období, kdy jsou tito parazité již aktivní, mohou lékaři použít takzvané zrychlené očkovací schéma, kdy se druhá dávka aplikuje již po dvou týdnech. Dostatečnou imunitní reakci proti klíšťové encefalitidě je přitom možné očekávat již 14 dní po druhé dávce. Na očkování i přeočkování po třech až pěti letech přispívají pojišťovny v rámci preventivních programů, pro věkovou skupinu nad 50 let je pojišťovnami hrazeno.
- Ochrana zahrady – V zahradě ponechte přechodové zóny bez vegetace. Kromě pravidelného sečení pak myslete také na použití insekticidů. Klíšťata se totiž běžně vyskytují již i v městské zeleni.
- Domovy domácích mazlíčků – Speciální ochranu potřebují nejen zvířata, ale také jejich boudy a další přístřešky. Na ty je možné použít speciální druhy repelentů.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Krásné a výtečné, ale chráněné. Poznáte vzácné houby, za jejichž sběr hrozí mastné pokuty?