Středa 30. dubnaSvátek má Venku je 16 °C, Polojasno

Pozor na podvod: Falešný e-shop Okay láká na levný kávovar, šmejdi okopírovali i stránky

CNN Prima News Před 3 týdny

Nový švindl vzal český internet útokem. Vše začíná nenápadným sponzorovaným příspěvkem, který se objevuje na facebookové zdi či v kanále s krátkými videi na Instagramu. Podvodníci v něm lákají uživatele na podezřele výhodnou nabídku velkoobchodu Okay – nejčastěji kávovar Philips Series 4300 LatteGo za pouhých 250 korun. Ten na oficiálních stránkách stojí 14 tisíc korun.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zneužili bijce Procházku, „slibuje“ rozdat 50 milionů korun. Pozor na moderní podvody s AI

Objevují se i pochybné reklamy na autíčka Hot Wheels či jiné zboží za nesmyslně nízkou cenovku. Vysvětlení? Internetoví šmejdi zneužili turbulentní dění kolem obchodu Okay, který se ze 150 prodejen v Česku a na Slovensku dostal do insolvence a pozavíral všechny kamenné pobočky. V některých uspořádal i masivní výprodeje skladů, e-shop nicméně zůstal v provozu. Drsný pád řetězce podvodníci použili ve svůj prospěch.

Nebezpečně povedená stránka

Na první pohled falešná facebooková stránka Okay působí věrohodně – šmejdi vykradli nejen logo a popisky, ale také obrázky skutečných slevových akcí. Varovným signálem je ovšem nízký počet sledujících, ale také odkazy na profilu, které vůbec nevedou na e-shop Okay. V komentářích pod některými příspěvky se pak objevují falešné nebo kradené české profily se smyšlenými recenzemi a reakcemi, někdy dokonce i s opakující se odpovědí „falešného Okay“.

V případě podezřelé nabídky na kávovar se uživatelé dostanou na poměrně povedenou kopii stránek výrobce Philips. Laik by zřejmě jen tak neodhalil, že jde o podvodný web. Dobrým dojmem působí nejen české popisky, ale také fotografie či dotazník pro návštěvníky stránky, jak se o slevové nabídce dozvěděli.

Na jeho úplném konci je pak „losování“ dárkového balíčku a nečekaná výhra kuponu na nákup zmíněného kávovaru za 250 korun. Následuje vyplňování kontaktních údajů a – nepřekvapivě – i bankovních detailů. Ty podvodníkům stačí k tomu, aby se pokusili použít vaši platební kartu nebo rovnou nabourat účet v internetovém bankovnictví.

Dávejte si pozor, komu dáváte své údaje

Kolik lidí skočilo šmejdům na lep, není zcela jasné. Redakce CNN Prima NEWS zaslala obchodu Okay žádost o reakci, do vydání článku ale na dotazy nereagoval. Stejně Facebook ani Instagram proti podvodům nijak nezakročil ani po nahlášení falešných stránek – ty jsou stále dostupné a nadále tam vystavují méně pozorné uživatele velkému riziku.

Jako u všech podobných podvodů platí několik základních pravidel. Vždy si ověřte z několika zdrojů, zda opravdu koukáte na platnou slevovou akci. Ideálně zamiřte na oficiální stránky obchodu či služby, případně se jí nebojte také ozvat na e-mail či sociální sítě. A rozhodně nevyplňujte vaše osobní či bankovní údaje na stránkách, které nemáte zcela prověřené.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pozor, kyberpodvodníci zneužívají Stanjuru a CNN Prima NEWS. Lákají na falešné investice

Pokračovat na celý článek