Experti z Numbeo porovnávají veškeré náklady na bydlení za měsíc v bytě o velikosti 85 metrů čtverečních – tedy za eletřinu, vodu, teplo a odpady. Hůře než Češi jsou na tom pouze Rakušané a Lotyši.
ČTĚTE TAKÉ: Stavebnictví je v těžkém útlumu. Hrozí dluhová krize a porostou ceny nájmů, varují experti
„Průměrně za měsíc v 85m² bytě zaplatíme za elektřinu, teplo, vodu a odpady o 15 % více než třeba ve Švýcarsku, jenže Švýcaři mají k tomu navíc čtyřikrát vyšší průměrné mzdy,“ napsal na sociální síti X uživatel moderní měna, který na nelichotivou statistiku upozornil.
Švýcaři si skutečně podle webu Finance vydělají měsíčně v přepočtu 200 175 korun hrubého, oproti tomu Češi jen 39 399 korun. Průměrné měsíční náklady na bydlení jsou přitom v Česku 7 170 Kč měsíčně a ve Švýcarsku jen 5 894 Kč, popisuje web Numbeo.
Druhá nejdražší Praha
Vysoké náklady na bydlení táhne především hlavní město. „Praha má druhé nejvyšší náklady na elektřinu, teplo, vodu a odpady pro byt velikosti 85 metrů čtverečních na světě z 537 porovnávaných měst,“ uvádí Numbeo. Hůře je na tom pouze rakouský Villach.
Důvodem může být podle expertů popularita města. „Praha je jeden z nejbohatších regionů celé Evropské unie, co se ekonomického výkonu – a tedy vytvořeného bohatství – v přepočtu na obyvatele týče. Česká metropole přitom disponuje kvalitní veřejnou dopravou a dobrou občanskou vybaveností, navíc vykazuje nízkou míru kriminality, má vysoký podíl zeleně a obecněji představuje kvalitní místo k životu,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
„Při sečtení těchto atributů se nelze divit, že má tak vysoké náklady na bydlení. Není to ovšem zdaleka jen o tom, že by Praha byla tak super. Jak v metropoli, tak ve zbytku republiky se málo staví nové byty. Jde o letitý bolák tuzemského hospodářství, které vykazuje jedny z nejdelších stavebních povolovacích procesů na světě,“ doplnil.
Stát by se měl tedy ještě více zaměřit na výstavbu nových bytů. „Rozvoj Prahy a dalších českých měst brzdí také obtíže – například v podobě odporu památkářů – při výstavbě výškových budov. Přitom s tím, jak bude popularita Prahy a dalších českých měst dále stoupat, i mezi cizinci a i coby místo k investici do nemovitosti či přímo k bydlení, náklady na bydlení dále porostou. Řešením je tedy zejména více stavět, případně stavět více do výšky,“ vysvětlil ekonom pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hlaváček: Růst Středočeského kraje zatěžuje Prahu. Studie má pomoci odvrátit hrozivý scénář