Potkani se množí neuvěřitelně rychle. Jeden pár může mít během roku až sedmdesát mláďat, takže i z malého počtu se může stát velká kolonie. V Praze jich je dokonce víc než lidí. Na jednoho Pražana připadá téměř pět potkanů. Pravidelná deratizace je vyhubit nedokáže, ale drží jejich počty na přijatelné úrovni.
ČTĚTE TAKÉ: Podivná modrá stvoření zaplavila pláže v Kalifornii. Vědci vysvětlili příčinu jejich zjevení
„Jsou v místech, kde se vyskytuje nepořádek, bezdomovci nebo kde probíhá velký stavební ruch,“ sdělil CNN Prima NEWS mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
Některá sídliště se po setmění promění v potkaní ráj. Kolem popelnic jich potkáte víc než lidí, a to díky snadno dostupnému jídlu, kterým se stále víc a víc plýtvá. Praha použije ročně třináct a půl tisíce kilogramů požerových nástrah.
„Skládají se ze zbytků čokolády a dalších dobrot. Hlavní je, aby tam byl zpevněný tuk, aby jim to vonělo a nalákalo je to,“ uvedla deratizátorka z Prahy Alena Šmejkalová.
Plošná deratizace začala před několika dny i ve Zlíně. „Nástrahy umísťujeme do kanalizační sítě, případně ošetřujeme potkaní nory v zelených plochách. Po týdnu přijdeme na kontrolu a v případě, že je nástraha požraná, tak ji opět doplníme,“ řekl tamní deratizátor Roman Dobeš.
Jedovatá nástraha způsobí hlodavcům vnitřní krvácení a ten pak do pěti dnů umírá. Návnady jsou smrtelně nebezpečné, ale i třeba pro domácí mazlíčky. Proto se alespoň v hlavním městě umisťují výhradně do kanalizační sítě.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bobři se po 150 letech vrátili na jih Čech. Hlodavci řádí u Vltavy, působí milionové škody