Úterý 27. květnaSvátek má Venku je 16 °C, Oblačno

PŘEHLEDNĚ: Babiš znovu před soudem. Přečtěte si vše o kauze Čapí hnízdo, která se táhne roky

CNN Prima News Před 1 dnem

Co tvrdí obžaloba?

Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a akcie převedl na své děti a partnerku. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Europoslankyni viní žalobce z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiše by podle něj soudy měly potrestat za pomoc k oběma trestným činům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mučedník Babiš i černé svědomí Starostů. Experti popsali, jak soudní procesy zamíchají volby

Co je Farma Čapí hnízdo?

Farma Čapí hnízdo je rekreační a konferenční komplex ležící nedaleko Olbramovic na Benešovsku ve Středočeském kraji. Součástí komplexu je hotel, restaurace, wellness, golfové hřiště či ekocentrum s hospodářskými i exotickými zvířaty. Dominantou areálu je jízdárna, která připomíná obří čapí hnízdo. Přestavba statku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006, v únoru téhož roku se majitelem areálu stala firma Imoba.

O co v kauze jde?

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila holdingu Agrofert pozdějšího premiéra Andreje Babiše. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.

Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej kvůli novele zákona o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů. Podle českého rejstříku je ovšem Babiš evidován jako skutečný majitel Agrofertu.

Kdy se věcí začala zabývat policie?

O tom, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo, informovala média v prosinci 2015. Babiš byl pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU obviněn v říjnu 2017.

Jak se kauza vyvíjela dál?

Případ pokračuje již třetí volební období, Sněmovna proto Babiše už třikrát vydala ke stíhání – v září 2017, v lednu 2018 a naposledy v březnu 2022. Expremiér sice v posledním případě zpochybňoval způsob, jakým byl zbaven imunity, u Nejvyššího soudu ale neuspěl.

V září 2019 městské státní zastupitelství v Praze vyšetřování případu zastavilo. Šéf pražských žalobců Martin Erazím tehdy sdělil, že farma splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale v prosinci 2019 usnesení o zastavení trestního stíhání v případě Babiše a Nagyové zrušil.

Skončilo naopak stíhání Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese, tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a bývalého člena orgánů farmy Josefa Nenadála.

Kdy odstartoval soud?

Soudní líčení v kauze začalo v září 2022. Pražský městský soud 9. ledna 2023 zprostil Babiše i Nagyovou obžaloby. Podle soudce Jana Šotta nebyl skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Neprokázalo se, že by Farma Čapí hnízdo byla účelově vyčleněna z holdingu Agrofert. Verdikt padl za velkého zájmu médií čtyři dny před prvním kolem prezidentských voleb, v nichž Babiš kandidoval.

Proč kauza žije nadále?

V dubnu 2023 podal státní zástupce Jaroslav Šaroch proti osvobozujícímu rozsudku odvolání, počátkem května téhož roku poslal k vrchnímu soudu jeho doplnění. Vrchní soud v Praze v září rozsudek zrušil. Důvodem byly nedostatečně a chybně provedené důkazy. Odvolací soud vytkl senátu soudce Šotta mimo jiné to, že důkazy hodnotil z pohledu jejich vysvětlení v rámci obhajoby obou obžalovaných, ale hodnocení prováděl jednotlivě a nezvažoval ucelené řetězce důkazů.

Vrchní soud uvedl, že trestní senát soudce Šotta ve věci postupoval pečlivě a systematicky, co se týče procesního postupu. Jeho rozhodnutí mělo ale podle nadřízené instance nedostatky, které nebylo možné v odvolacím řízení napravit. Kauzu proto vrchní soud vrátil zpět městskému soudu k novému projednání. Nařídil mimo jiné provedení některých důkazů, které bylo třeba doplnit.

V prosinci 2023 nařídil pražský městský soud nové jednání v kauze na 14. a 15. února 2024. Státní zástupce Šaroch navrhnul pro Babiše i Nagyovou stejně jako v předchozím hlavním líčení tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Babiš měl podle něj zaplatit peněžitý trest deset milionů korun, Nagyová 500 tisíc korun. Šéf ANO označil obžalobu za lživou a odmítl, že by spáchal jakýkoli trestný čin. Soud opětovně zprostil Babiše i Nagyovou obžaloby.

Šaroch podal proti zprošťujícímu rozsudku loni v dubnu další odvolání, kauzou se opět začal zabývat vrchní soud. Ten v červnu oznámil, že požádá Evropský parlament o zbavení imunity Jany Nagyové. Evropský parlament letos v dubnu žádosti vyhověl.

Jak v kauze figuroval OLAF?

Okolnostmi poskytnutí dotace se zabýval i Evropský úřad proti podvodům (OLAF), který prověřování uzavřel v prosinci 2017. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš následně řekl, že vyšetřování je zpolitizované.

Vedení OLAF se proti tomuto tvrzení důrazně ohradilo. Úřad také vyzval k vynětí farmy z projektů dotovaných EU. Koncem ledna 2018 pak ministerstvo financí oznámilo, že tak učinilo. Peníze na Čapí hnízdo tak šly z českého rozpočtu a vyšetřování se vedlo už jen na české úrovni. Firma Imoba dotaci nakonec vrátila.

ČTĚTE TAKÉ: Obrovský propad Motoristů pod tři procenta. ANO si drží náskok před Spolu, ukázal průzkum

Pokračovat na celý článek