Pondělí 19. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Skoro Zataženo

Přehnané nároky i chybějící pokora. Absolventi jsou přesto pro firmy nenahraditelní

CNN Prima News Před 1 rokem

Zvláště po covidu je pro ně na prvním místě rovnováha mezi prací a osobním životem a mnohem více než předchozí generace vyžadují zpětnou vazbu. Vyplynulo to z průzkumu mezi personalisty deseti velkých firem, například ČEZ, Komerční banky, Mc Donald’s, Správy železnic či HP Tronic. Průzkum uskutečnila společnost GTS Alive, která mimo jiné vydává a spravuje studentské průkazy ISIC.

ČTĚTE DÁL: Práce až jako poslední. Generace Z se nejvíce stará o sebe a cestuje, ukázal průzkum

Mladí technici si mohou vybírat

Absolventi technických oborů se mohou brzy po zaškolení dostat na atraktivní pozice typu operátor jaderné elektrárny, specialista na evropské vlakové zabezpečovací systémy či odborník na bankovní kyberbezpečnost. Právě i díky tomu, že je jich nedostatek. Například minulý rok dvě nejprestižnější české školy v oboru elektrotechniky a energetiky vyprodukovaly v jednom z velmi žádaných oborů pouhých šest absolventů – silnoproudařů, a ti si tak mohli vybírat mezi atraktivními zaměstnavateli z celé republiky.

Ale možnosti se absolventům otevírají i mimo technické obory, například Komerční banka je přijímá na pozice bankovních poradců či do svých kontaktních center a McDonald’s ČR kromě restaurací i na centrálu. Podobně holding HP Tronic, pod který spadají značky Datart či ETA, nabízí čerstvým absolventům místo na svých prodejnách, v gastroprovozech, skladech nebo na centrále. V ČEZu sice tvoří technické pozice asi 70 procent pracovních míst, ale šanci u něj mají i absolventi z řad právníků, ekonomů, obchodníků, účetních a dalších oborů.

Inovativnost a chuť učit se vs. přehnané nároky

Očekávání, požadavky a potřeby mladých absolventů se za poslední roky proměnily. Zatímco dříve hrála klíčovou roli výše mzdy či kariérní růst, dnes se absolventi na prvním místě spíše zajímají o to, v kolik hodin budou doma, aby mohli budovat svůj soukromý život. Chtějí také pracovat na projektech, které jim dávají smysl, a mohou v nich něco konkrétního měnit. Důležitá je pro ně udržitelnost, nadchnou je firmy, které mají na střechách čmelíny, jezdí se v nich v elektromobilech a nabízejí veganské bistro.

Problémem u některých z nich naopak jsou přehnané nároky a chybějící pokora. Někdy by podle vyjádření personalistů hned chtěli mzdu a podmínky, jaké mají zkušení zaměstnanci, kteří firmě věnovali deset a více let života. Někteří absolventi si velmi úzkostlivě hlídají, na co mají právo a nárok, a vybírají si jen to, co je pro ně pozitivní, horší už je to s ochotou udělat něco nad rámec svých povinností.

Pokračovat na celý článek