- Exministru dopravy a průmyslu Karlu Havlíčkovi se nepozdává, že vládní koalice stále trvá na pokračování ministerstva pro evropské záležitosti. To nyní vede Mikuláš Bek (za STAN) a bylo vytvořeno před předsednictvím České republiky v Evropské radě: „Převratné změny se dějí v různých oblastech. Rozumím, máme od toho ale ministerstva a nerozumím tomu, že by zde měl ještě někdo něco koordinovat. Možná v administrativě při předsednictví, ale tam bych se drbal za oběma ušima. V současné době je to jen ústupek pětikoaličním stranám, aby měli kam nasázet své lidi.“
- Ministr dopravy Martin Kupka zaujal v nedělní Partii dětským počítadlem. To měl postavené před sebou po celou dobu pořadu a sčítal prohřešky svého kolegy z Poslanecké sněmovny: „Přinesl jsem počítadlo ze dvou důvodů. Jednak chci připomenout opozici, jak neodpovědné byly její výlevy, že se musí rozdávat a zároveň šetřit. To nedává logiku. Také nechci skákat do řeči panu místopředsedovi, takže pokaždé když zmíní nějakou nepravdu, tak přibude kulička na levou stranu.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Důstojnou mzdu by měla dostávat většina lidí. Stát se o to musí postarat, tvrdí Hraba
- Havlíček se počítadla během diskuze chytil a nebál se jej použít proti Kupkovi. To byl příklad tématu, kdy první místopředseda hnutí ANO vyčítal vládě její úspěchy a komunikaci: „Vy jste se začali utápět v tom, že tohle jsou pravda a výsledky, které tady máme. Vidíme ale jen velké množství dezinformací. Kdybyste na ně použil to své počítadlo, tak by vám nestačily kuličky, pane ministře.“
- Kupka se svému oponentovi snažil vysvětlit, podle jakého klíče přidává kuličky na počítadle v jeho neprospěch: „Já jsem vám ukázal, kde se pletete nebo kde uvádíte nepravdy. Vy ale stejně pořád melete to samé.“
- Debatu o dětském počítadle ale rázně utnul Havlíček: „Hlavně dejte do pořádku finance. Přestaňte si hrát s kuličkami a uvědomte si, do jaké situace jste Českou republiku dostali.“
- Politici se dostali také k tématu směrnice Euro 7. Tu označil europoslanec ODS Alexandr Vondra za podraz od Evropské komise. Se svým stranickým kolegou Kupka souhlasí: „Vnímám to jako podraz, proto jsme se hlasitě ozvali. Česká republika také byla jedna z prvních, která organizovala připomínky a sjednotila odpor jednotlivých států Evropské unie.“
- Havlíček ale nabídl jiný pohled. Podle něj si za celou situaci může vláda sama: „Vy jste skočili tomu Timmermansovi (Franzi, 1. místopředsedovi Evropské komise, pozn. red.) na špek. Máte pravdu, že to byl z jeho strany podraz. Věděli jste ale řadu let, že něco podobného připravuje a servilně jste odkývali konec aut se spalovacími motory do roku 2035. Timmermans vám samozřejmě udělal to, co dělá vždycky a zavedl normu EURO 7. Až poté jste řešili konec aut se spalovacími motory a skočili jste mu na špek podruhé.“
- Kupku ale kritika od Havlíčka nechala v klidu a dál se věnoval svému počítadlu: „Podívejte se, kolik trestných bodů Karel Havlíček nasbíral. Není to pravda, nikdo na špek Timmermansovi neskočil.“
Hádka o dotace nebo koaliční spor
- Rozepře se mezi politiky přelily i do druhé hodiny pořadu Partie. Poněkud překvapivě se do třenice dostali koaliční zástupci. Například lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský musel vysvětlovat, proč označil Piráty jako viníky při vynášení úsporných návrhů: „Řekl jsem to na rovinu a nesnáším, když z vlády unikají jakékoliv dokumenty. Všichni ministři dostali dokumenty v zalepené obálce, a ne elektronicky. Návrh byl následně předán konkurenčnímu médiu.“
- Na obvinění mohl hned reagovat předseda klubu Pirátů Jakub Michálek, který žádal od koaličních partnerů klid: „To je úplně absurdní debata. Když za vámi přijdou novináři, tak už většinou mají dokumenty poskládané od ostatních koaličních stran. Měli bychom se soustředit na to, co je důležité pro občany. Je nezajímá, která koaliční strana něco zmínila nebo probírala s novinářem. Z té diskuze se stává trochu guláš a každá strana se předhání s tou druhou.“
- Debata se následně stočila na téma vládní komunikace. Moderátorka Partie Terezie Tománková se vyptávala poslankyně hnutí ANO Margity Balaštíkové, jestli se nedá současná vláda srovnat s minulým kabinetem, kdy během covidu vládl komunikační chaos. Připomněla zejména hádky mezi ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD): „Tak bohužel tam byla chyba na straně paní Maláčové, protože působila ve vládě a trochu se vymykala i vedení sociální demokracie. To je trochu jiná diskuze.“
- Na přetřes přišlo i zrušení superhrubé mzdy, které v minulosti podpořila strana ODS a hnutí ANO. Poslanec SPD Jan Silný nabídl dva pohledy, jak lze snížení daní vnímat: „V současné době to lze považovat za úlet. Musíme to ale brát otázkou doby, ve které změna začala platit. Já si třeba osobně myslím, že se jednalo o narovnání daňových problémů, které se dřívější vlády snažily změnit.“
- Velkým tématem se staly dotace, na které se chce vláda Petra Fialy (ODS) zaměřit. Pirátský poslanec Jakub Michálek by škrty uvítal: „Když se tady podíváme na zástupce hnutí ANO, tak holding Agrofert má pořád poměrně rekordní dotace. Myslím si, že je na místě se zabývat tím, abychom šetřili oblasti, které se dotují. Peníze totiž dostávají i firmy, které je nepotřebují.“
- Na obranu Agrofertu vystoupila poslankyně ANO Margita Balaštíková: „Jsem specialista na zemědělství a podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu je patrné, že právě v tomto oboru je nejmenší chybovost. Musím opravdu oponovat, protože situace v zemědělství se zlepšila za ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL).“
- Debata okolo dotací byla vedena v husté atmosféře. Pro diváky ji popsal europoslanec Tomáš Zdechovský: „Pro diváky televize Prima: V momentě, kdy se zmínil Agrofert, stoupla teplota ve studiu o čtyři stupně.“