Česká vlajka v rukou mladého páru, který čekal před Prezidentským palácem v Bratislavě, vítala nového českého prezidenta Petra Pavla s manželkou na jeho první oficiální zahraniční cestě. Sotva vjeli na nádvoří paláce, vyšla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se s oběma pozdravila a ustoupila o jeden krok, aby krojovaná dívka s chlapcem nabídli české návštěvě typický chléb se solí.
Potom už následovala česká a slovenská hymna, po které se oba prezidenti vydali na čestnou přehlídku nastoupené vojenské jednotky. Když vešli dovnitř paláce, zamířili nejdříve do jednoho ze salonů, kde se Petr Pavel zapsal do Knihy hostů. "Je mi ctí a potěšením přijet na první zahraniční cestu právě na Slovensko," napsal Pavel.
Když se zvedl, doprovodila ho Zuzana Čaputová do Zlatého salonu, kde začalo jejich jednání mezi čtyřma očima. Jejich partneři zůstali ve vedlejším salonu společně se členy obou delegací. Pavla doprovázejí většinou spolupracovníci, kteří mu pomáhali už při volební kampani. Kromě mluvčí Markéty Řehákové to je například podnikatel Tomáš Richter, který měl na starosti mimo jiné sponzory, nebo Radko Hodkovský, dlouholetý Pavlův tajemník a bývalý ředitel think-tanku Evropské hodnoty. Nechybí ani nová kancléřka Jana Vohralíková či český velvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák.
V osobách Pavla a Čaputové se scházejí dva lidé, kteří mají k sobě názorově velmi blízko, což bylo zřejmé už z dřívějšího, značně nezvyklého kroku prezidentky Čaputové. Ta přijela letos 28. ledna pogratulovat Pavlovi k jeho zvolení přímo do jeho volebního štábu v pražském Fóru Karlín jen krátce po zveřejnění výsledků.
"Myslím, že na světě nejsou dva národy, které si jsou tak blízké, jako jsou Češi a Slováci. A právě tato lidská blízkost je důvodem, proč se spolu těšíme v každé volné chvíli. A volba prezidenta nesporně takovou velkou chvílí je," prohlásila tehdy Čaputová, která byla novým českým prezidentským párem i přítomnými lidmi přijata velmi srdečně.
"Osobně se mimořádně těším z toho, že v našem regionu a Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty a jejíž síla pramení z klidu," pokračovala Čaputová, která poté přímo oslovila Pavla. "Pane zvolený prezidente, vaše vítězství je zároveň vítězství naděje, že slušnost a pravdomluvnost není slabostí, ale silou, která může vést k vítězství. A to dokonce i v politice," uvedla s tím, že se velmi těší na spolupráci.
Blízkost obou prezidentů je zřejmá například v jejich jednoznačné podpoře Ukrajiny proti ruské agresi. Oba mnohokrát Ukrajinu podpořili a vyjádřili se také pro dodávky zbraní. Čaputová minulý týden podpořila předání slovenských stíhaček MiG-29 Ukrajině. O takové možnosti promluvil slovenský ministr obrany Jaroslav Naď, podle kterého by své nepoužívané stíhačky mohlo dodat Slovensko a Polsko. "Je čas na rozhodnutí. Lidé na Ukrajině umírají, my jim můžeme reálně pomoc, na slovenské politikaření není prostor. Je to nelidské a nezodpovědné," vysvětlil Naď.
Český prezident přijíždí na Slovensko v době, kdy tam vládne napjatá a emotivní atmosféra. Vládní i opoziční politici jsou rozhádaní natolik, že nikdo není schopný sestavit vládu s důvěrou parlamentu, takže země zažije 30. září nové volby. Příští rok navíc Slovensko čekají prezidentské volby, protože skončí volební období Čaputové.
Pavel povedou s Čaputovou veřejnou debatu
V průzkumech veřejného mínění zatím vede bývalý slovenský premiér a šéf strany Smer-SD Robert Fico, který Čaputovou kritizuje od chvíle, kdy byla v roce 2019 zvolena prezidentkou po Andreji Kiskovi, k němuž byl Fico rovněž velmi kritický. Čaputová i další jí blízcí politici, stejně jako komentátoři, vyjadřují obavy z budoucího vývoje na Slovensku, pokud vyhraje Fico, který často zastává proruské názory.
Petr Pavel se ale při první návštěvě s Ficem ani s dalšími předsedy stran nesejde. Na programu má odpoledne jednání na Úřadu vlády s premiérem v demisi Eduardem Hegerem, který minulý týden oznámil odchod z nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a vzápětí představil svou novou stranu Demokraté. Právě Heger by měl být lídrem politiků, kteří se pokusí porazit Fica.
Kromě jednání s Čaputovou a Hegerem čeká prezidenta Pavla další program. Zastaví se u Památníku československé vzájemnosti a u soch T. G. Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Uctí také památku obětí střelby v baru Tepláreň a položí květiny u Památníku novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, které před pěti lety zavraždil najatý vrah.
S velkým zájmem je na Slovensku očekávána pondělní podvečerní diskuse obou prezidentů ve Slovenském národním divadle. Pavel zůstává v Bratislavě až do úterý, kdy se ještě sejde se zástupci neziskových organizací.