„Éra globálního oteplování skončila, nyní přichází éra globálního varu. Změna klimatu je tady, je děsivá. A to je teprve začátek. Nemusíme čekat na konec měsíce, abychom to věděli. Pokud v příštích dnech nepřijde malá doba ledová, červenec 2023 překoná rekordy ve všech oblastech,“ řekl Guterres.
Zatímco se obrovské pásy několika kontinentů pečou pod vysokými teplotami, vědci z mnoha koutů světa hlásí ještě před koncem července, že tento měsíc bude na planetě zdaleka nejteplejším v historii, upozorňuje CNN.
„Jde o nejvyšší teploty v historii lidstva,“ řekla zástupkyně ředitele agentury Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus Samantha Burgessová. „Již nyní můžeme s naprostou jistotou říci, že se bude jednat o nejteplejší červenec. A co víc, možná bychom se museli vrátit o tisíce, ne-li desetitisíce let zpět, abychom na naší planetě našli podobně teplé podmínky,“ doplnil klimatolog Karsten Haustein z Lipské univerzity v Německu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na oblíbeném chorvatském ostrově vypukl rozsáhlý požár. Hustý dým je vidět ze Splitu
Podle dřívějších, méně přesných klimatických záznamů – získaných například ze vzorků ledu a letokruhů stromů – nebylo na Zemi takové teplo už 120 tisíc let. Hausteinova analýza vychází z předběžných údajů o teplotách a z meteorologických modelů, a to včetně předpovědi do konce tohoto měsíce. Ověřili ji však i jiní vědci.
Světová meteorologická organizace (WMO) ve čtvrtek označila za velmi pravděpodobné, že červenec 2023 překoná dosavadní rekordy. S oficiálním oznámením ale počká, až bude mít k dispozici všechny údaje.
„Červenec je téměř jistě nejteplejším zaznamenaným měsícem. Výsledek potvrzuje několik nezávislých souborů dat kombinujících měření v oceánu a na pevnině. Je statisticky spolehlivý,“ dodal další klimatolog Piers Forster z univerzity v britském Leedsu.
Drsná realita klimatických změn?
Rekordní teploty letos v létě zasáhly Asii, Severní Ameriku i Evropu. S požáry v důsledku vedra bojují hasiči v Řecku, Itálii či Kanadě. Ohřívají se také oceány po celém světě. „To je drsná realita klimatických změn a předzvěst budoucnosti,“ řekl generální tajemník WMO Petteri Taalas.
Oznámení přichází po červnu, který agentura Copernicus označila za celosvětově nejteplejší v historii měření. K rekordu přispělo přehřátí oceánů vlivem klimatických změn i návratu přirozeného meteorologického jevu známého jako El Niňo. Planeta se nyní nachází v jeho počáteční fázi, dopady jevu podle předpovědí vyvrcholí později v tomto nebo dalším roce.
Nastupující šéf mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) Jim Skea prohlásil, že se svět blíží k překročení kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí. Celosvětová opatření, která tomu mají zabránit, podle něj nejsou dostatečně ambiciózní.
Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015.
Šestá zpráva IPCC z března uvedla, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud jí chce dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. „Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia,“ tvrdí IPCC.