Nemoc špinavých rukou, jak se žloutence typu A lidově říká, byla za první čtvrtletí letošního roku odhalena už třistadvacetkrát. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v kraji Moravskoslezském, Středočeském, Olomouckém a v Praze.
ČTĚTE TAKÉ: Vojenská letuška Lenka prohrála boj se zákeřnou rakovinou. Na léčbu se složila i veřejnost
„Od začátku roku máme ve Středočeském kraji 78 případů žloutenky typu A, z toho je 54 na Kladně, zejména v ubytovnách s nižším hygienickým standardem. Postižené byly malé děti do přibližně 15 let,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.
Žloutenka typu A může mít na začátku podobné projevy jako chřipka, a to zvýšenou teplotu, nechutenství a nevolnost. „Po té fázi, která připomíná respirační onemocnění, vidíme změnu zabarvení pokožky, člověk je nažloutlý, má nažloutlé skléry, to znamená oční bělmo, a naopak jeho stolice je acholická, to znamená světlá,“ popsal pro CNN Prima NEWS projevy žloutenky epidemiolog Roman Prymula.
Nejlepší prevencí je očkování a řádná hygiena, protože záludnost žloutenky spočívá ve snadném přenosu. Infikovaný člověk navíc o své nemoci nemusí vědět až 50 dní. Až tak dlouhá může být inkubační doba.
Mezi nejrizikovější předměty nákazy patří například nákupní košíky, ale i kliky či madla v hromadné dopravě. Pro žloutenku typu A neexistuje specifická léčba a klíčovým opatřením je tvrdá dieta. V loňském roce se nakazilo šest set třicet šest lidí a dva z nich zemřeli.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trumpovo vydírání farmaceutických firem nechápu, říká Prymula. Léky by prudce zdražily