Pondělí 12. květnaSvátek má Pankrác Venku je 13 °C, Skoro Jasno

Přírodní úkaz: Ohrožený masožravý hlemýžď si vyvinul genitální pór. Vědci popsali důvody

CNN Prima News Před 21 hodinami

„Je to poprvé, co jsme ho viděli klást vajíčka krkem,“ řekla lesní strážkyně Lisa Flanaganová, která působí na východě Jižního ostrova u městečka Hokitika. „Otočili jsme ho, abychom ho zvážili, a uviděli jsme, že z něho vylézá vajíčko,“ cituje její slova web The Guardian.

K TÉMATU: Podivný černý prstenec se objevil na obloze v Kansasu. Video se stalo hitem internetu

Od roku 2006 vede ministerstvo ochrany přírody ve městě program na záchranu tohoto druhu hlemýžďů. Powelliphanta augusta jsou totiž ohroženi těžbou uhlí v okolí. Ministerstvo tvrdí, že se mu podařilo zabránit vyhynutí tohoto živočicha.

Tvrdá skořápka, kterou má hlemýžď na sobě, znesnadňuje páření do takové míry, že se u některých jedinců vyvinul „genitální pór“ těsně pod hlavou, sdělila serveru vědkyně Kath Walkerová. Pomocí něho se nejen páří, ale kladou i vajíčka, takže nemusí vystupovat z ulity.

Vědci vypustili do přírody první hlemýždě

Powelliphanta augusta dorůstají velikosti golfového míčku a vyskytují se pouze na Novém Zélandě. Jejich vývin je pomalý a v zajetí se někteří mohou dožít 25 až 35 let. Živí se žížalami a slimáky. Sexuálně dospívají kolem osmého roku a za rok nakladou sotva pět vajíček. Novým jedincům trvá někdy více než rok, než se vylíhnou, píše web The Guardian.

V březnu žilo v zajetí 1884 těchto plžů, uvedlo ministerstvo. Záchranáři vypustili do přírody několik kolonií, které ale nadále monitorují, aby se ujistili, že se jim v novém prostředí daří.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Léky bez příbalových letáků? Návrh EK budí vášně. Farmaceuti ho vítají, senioři kritizují

Pokračovat na celý článek