Úterý 29. dubnaSvátek má Venku je 8 °C, Jasno

Proboha, přestaňme filozofovat. Povolování staveb je impotentní, říká šéf Central Group

CNN Prima News Před 6 dny

Na setkání lídrů developmentu několikrát zaznělo, že oproti předchozím čtyřem letům se povoluje o více než 20 procent méně staveb. Můžete to říct i ze své praxe?
Čísla za nás přesná nemám. Mohu ale říct, že za to jmenované období se povolování staveb zhoršilo. A to i přesto, že se o této situaci bavíme několik let na úrovni ministerstev v poradních komisích a kolegiích. Celý stavební zákon se ale velmi nešťastně zpolitizoval a po navazující digitalizaci se už situace nezlepšila.

Chaos, nepředvídatelnost a do jisté míry i personální rozklad stavebních úřadů je úplně fatální. Situace je tedy horší, než byla. To mohu zcela objektivně říct.

ČTĚTE TAKÉ: Z Česka levně vyvezeme, pak za draho přivezeme. Absurdní, užitek mají jinde, nechápe expert

Současná vláda nechce okamžité radikální kroky a připravuje digitalizaci. Nejsilnější politické hnutí ANO, které v průzkumech vévodí, chce zavést původní stavební zákon. Nenacházíme se nyní v mrtvém období, kdy se čeká na případnou výměnu politické reprezentace?
Byznys si musí poradit se vším, co mu nadělí voliči a koaliční vyjednávání. Já se na vrcholné úrovni pohybuji 32 let a zažil jsem 22 ministrů pro místní rozvoj a asi deset pražských primátorů. Vypořádat se tedy skutečně musíme se vším.

Apeluji ale na jednu věc. Proboha, není možné neustále filozofovat a diskutovat. Je potřeba objektivně konat. Je jasné, že se něco musí změnit. Máme tu problematiku dlouhého povolování staveb, přeregulovanost stavebnictví a přicházejí nové předpisy, které prodražují výstavbu.

Co například územní plánování, které od spuštění digitalizace nefunguje?
To je problém sám pro sebe. Není totiž kde stavět. Samozřejmě, že by neměly růst nemovitosti na loukách a ve volných plochách kolem měst. Stavět by se ale mělo v intravilánu nebo brownfieldech. Tam je ale problém, že u revitalizací brownfieldů potřebujete změnu územního plánu. Přesto, že máte kontaminované rozvaliny, které musíte likvidovat a dáváte za ně často stovky milionů korun, tak přesto potřebujete změnu funkce z produkční na smíšenou. To ale trvá pět až sedm let. Až pak probíhá stavební proces.

Impotence povolování a schvalování stavebního nerozvoje je taková, že nemá cenu si o tom zeširoka debatovat. Je potřeba konat a posouvat vše dopředu praktickými kroky.

Kde roste výstavba, tam jsou i nižší ceny, říká developer

Už na Summitu stavebního rozvoje zaznělo, že pražskou výjimkou je devátý obvod, kde se staví a ceny nemovitostí jsou v celé metropoli nejnižší. Proč se tam staví a nejsou tam takové problémy jako v jiných částech?
Kde se více povoluje a staví, tam jsou ceny nízké. Praha 9 je bývalá průmyslová čtvrť a má spoustu brownfieldů, které potřebují odlehčit a revitalizaci. Navíc jsou tam otevření nové zástavbě. Pokud se tam povolují nemovitosti a roste výstavba, tak se dá pracovat s cenami. Neboli množstevními slevami. Vzniká tam zdravé konkurenční prostředí, protože tam staví šest velkých developerů.

Pokud chcete vylepšit městskou část, tak to něco stojí. Kromě nemovitostí tam stavíme parky, mateřské školy a přispíváme na základní školy. Jsou to významné náklady, ale aspoň se tam hýbou věci správným směrem. Proto na Praze 9 jsou ceny v průměru nižší o deset procent než průměrná cena v Praze.

Prahu 9 vede starosta Tomáš Portlík (ODS), pod jehož vedením vyrostla po několika letech v Praze nová základní škola. Je to tedy i vedením městské části?
Praha 9 byla dříve brána jako průmyslová Popelka. Vedení této části je dlouhodobě nastavené k tomu, aby se něco změnilo. Je to samozřejmě i osobou ve vedení. Jedná se ale o dlouhodobou politickou linii, která je tam nastartovaná. Nic nedělat není řešení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi ochutnávali vzorky potravin z domácích a německých obchodů. Rozdíl v kvalitě byl závratný

Pokračovat na celý článek