Úterý 29. dubnaSvátek má Venku je 12 °C, Jasno

Průlomová vakcína proti rakovině kůže? Aplikovat se má bez jehel, vědci spouští nový test

CNN Prima News Před 6 dny

Tým britských lékařů a vědců nabízí pacientům s rakovinou kůže možnost stát se součástí klinické studie nové vakcíny právě proti tomuto onemocnění. Na svých stránkách o tom informovala britská Národní zdravotní služba.

ČTĚTE TAKÉ: V Brémách operovali ženu s 8,5kilogramovým nádorem. Na podobný si nevzpomínám, řekl lékař

Projekt koordinuje Oddělení klinických testů na univerzitě v jihoanglickém Southamptonu (SCTU). Plánuje ho lidem zpřístupnit na celkem sedmi pracovištích po celém Spojeném království. První pacienti by se mohli zapojit už v květnu. Ředitel SCTU Gareth Griffiths uvedl, že doufá, že „účast v projektu umožní více pacientům s pokročilým melanomem přístup k nové, potenciálně život zachraňující léčbě.“

Premiér Spojeného království Keir Starmer inovativní studii označil za průlom, dodal, že „jde především o záchranu životů“. Lidem s pokročilým stadiem onemocnění totiž projekt umožní urychlené zařazení k testování nové injekce, která by jim s bojem proti melanomu měla pomoci.

K očkování nebudou třeba jehly

„Použití vakcín k léčbě rakoviny kůže je vzrušující vývoj a my budeme podporovat pacienty, kteří splňují podmínky pro účast v těchto průkopnických studiích,“ řekla výkonná ředitelka britské charitativní organizace Melanoma Focus. Uvedla také, že melanomová onemocnění jsou ve Spojeném království čím dál častější. Web BBC uvádí, že v současné době tvoří až čtyři procenta všech nových případů rakoviny.

Vakcína by měla být do těla pacienta vpravena bez použití jehel. Jedná se o novou technologii bezjehlového aplikátoru, který funguje na principu vysokotlakého, pružinou poháněného pístu. Ten léčivo do tkáně dávkuje rovnoměrně, způsobem podobným spreji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rakovina prsu? K záchraně života stačí málo. Anička nám pomohla, říká propagátorka prevence

Pokračovat na celý článek