„Teprve před dvěma lety se objevila snaha zvýšit počet absolventů lékařských fakult, ale kvůli našemu systému vzdělávání se řešení tohoto aktuálního problému posunulo o deset let,“ vysvětlil Prymula. Během této doby totiž medik šest let studuje a následně tři až šest let provádí atestaci.
Podle epidemiologa je nedostatek lékařů obrovský a dlouho zanedbávaný problém. V některých krajích je podle něj situace zoufalá. „Máme kolem 40 procent praktických lékařů ve věku nad 60 let, nezřídka pracují i osmdesátníci,“ řekl epidemiolog v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Kouzelný porod Rozárky: Dívka se čile drala na svět, matka záchranářka potřebovala kolegy
Co se týče specialistů, je podle Prymuly největší nedostatek dětských psychiatrů. „Čekací doby jsou u nich nezřídka rok, což je strašlivé, protože tyto problémy je potřeba řešit akutně.“ Nouze o odborníky je dle jeho slov chybou systému.
„Na tento obor máme enormně dlouhé vzdělávání, je zhruba dvanáctileté. Je tedy logické, že se k této specializaci příliš mladých nehrne a volí raději obor, kde je vzdělávání kratší,“ myslí si Prymula, podle kterého by řešením mohlo být například to, že by praxi mohli vykonávat lidé s ještě neukončeným vzděláním v tomto oboru.