Ukončení války by mělo dalekosáhlé ekonomické, sociální i politické důsledky, napsal německý deník Bild. Více než tři roky od startu agresivní invaze tak Putin uvrhl celý svůj režim do pasti.
"Obranný průmysl byl nafouknutý obrovskými investicemi. Statisíce Rusů na válce vydělávají. To vše Putinovi ztěžuje nalezení cesty ke kompromisu," píše list.
Ruští ekonomové zároveň varují, že se tamní ekonomika po odečtení "válečné mašiny" nachází v recesi. Pokles je patrný v potravinářském průmyslu, stavebnictví i strojírenství. Výraznější problémy zakrývá právě růst obranného průmyslu, podotýká Bild.
Váleční veteráni jako hrozba pro režim
Situaci v Rusku neohrožuje jen ekonomika. Podle expertů mohou být pro Putinův režim hrozbou i váleční veteráni. Po návratu z bojů se totiž můžou stát zdrojem sociální nestability, a to zejména v regionech s nízkou životní úrovní.
Expertka na Rusko z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti Margaret Kleinová pro Bild uvedla, že jednání s veterány vracejícími se po skončení války, se pravděpodobně stane pro Kreml nelehkou výzvou.
"Ti, kteří se vydali na frontu jako dobrovolníci, často dostávali platby několikanásobně vyšší než průměrný plat. To se týká nejen zvýšených mezd, ale i jednorázových náborových bonusů ve výši přes 40 tisíc euro," odkazuje Bild na Kleinovou.
Kleinová zároveň upozorňuje na riziko vlny násilí pokud Kreml těmto lidem nedokáže nabídnout ekonomickou budoucnost. "Někteří veteráni, podobně jako ti, kteří bojovali v Afghánistánu nebo v Čečensku, se mohou stát členy organizovaného zločinu," uzavírá pro Bild.