Cizinci, kteří bojují na Ukrajině za Moskvu, mají nově snadnou cestu k ruskému pasu. Podle zákona, který Putin schválil, jim stačí, aby byli u ruské armády.
Ruský portál RBC informoval, že tito cizinci nemusí skládat zkoušky z ruského jazyka, tamní historie ani ze základů ruské legislativy. Jediné, co potenciálním žadatelům stačí, je prokázat, že byli součástí ruských sil bojujících ve „speciální vojenské operaci“. A to jak v rámci jak ozbrojených sil, tak bojové skupiny, která válčí proti Ukrajincům.
RBC cituje z dokumentu, že o ruský pas mohou požádat také cizinci, kteří už za Rusko v posledních dvou letech na Ukrajině bojovali a už z ní byli vyřazeni – třeba kvůli zranění či zdraví, kvůli vysokému věku či konci platného kontraktu. Zajímavostí je, že na občanství mají mít nárok i jejich rodiny.
Podle ruského poslance Alexandra Chinštejna je prosazení tohoto zákona důležité i proto, že někteří z cizinců by kvůli své účasti ve válce na Ukrajině v barvách Ruska mohli ve své domovině čelit trestnímu stíhání.
„Teď bude problém s extradicí veteránů ze Severního vojenského okruhu do jiných zemích, kde by byli za své ‚žoldnéřství‘ potrestáni, vyřešen,“ napsal zákonodárce na sociální síti Telegram.
RBC doplňuje, že cizinci k získání občanství nemusí mít v Rusku ani trvalý pobyt. Pas prý navíc mohou získat, i když mají záznam v trestním rejstříku.
Just: Ruská občanství se budou týkat i Čechů
Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just řekl, že se udělování občanství bude v největší míře týkat ozbrojenců pocházejících z různých středoasijských zemí, které byly v minulosti součástí Sovětského svazu. Namátkou jde například o Kyrgyzstán, Tádžikistán či Uzbekistán. Právě na lidi z těchto států Rusové podle něj cílí.
„Dlouhodobě působí na ruském pracovním trhu a v poslední době se je tamní pracovní úřady snaží různými způsoby přesvědčit, aby se připojili k armádě,“ řekl redakci Just.
Kromě toho se opatření podle něj vztahuje i na některé Ukrajince či „Čechy, kteří za Rusko na Ukrajině bojují“. „Za tento krok lobbovalo hodně aktivistů v Rusku, protože mnohým cizincům, kteří za Rusko válčili na Donbasu, hrozilo trestní stíhání u nich doma,“ doplnil Just.
Občanství již Moskva udělovala Ukrajincům, kteří žijí na Rusy okupovaném území. V souvislosti s tím učinila v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti referenda o připojení k Rusku. Propaganda Kremlu hlásila, že se místní obyvatelé v drtivé většině vyjádřili pro připojení. Ukrajina a většina světa však tyto plebiscity neuznává.