Čtvrtek 17. červenceSvátek má Venku je 15 °C, Zataženo Déšť

REPORTÁŽ: Jak Fiala v Brně rozvrátil proruskou scénu klobáskami aneb Pěsti, pivo i slušnost

CNN Prima News Před 7 hodinami

Moravské náměstí čili Moravák. Jedno z brněnských srdcí, nedávno zrekonstruované za 135 milionů. Na grilovačku s Petrem Fialou a Ivou Pazderkovou přichází ve středu 16. července stovky voličů, odhadem desetinu však tvoří i voliči Stačilo!, SPD a dalších opozičních stran. Fiala účastníky jen pozdraví, řečnění vypouští a rovnou vyzývá k dotazům. Herečka a moderátorka Iva Pazderková si logicky přeje, aby první dotaz nemířil proti hlavnímu hostu, takže si vybírá vybraně oblečeného mladého muže v bílé košili. Ohoz čili dress code, to je na mítinku docela přesný ukazatel, jak poznat voliče vlády či opozice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Potvrzeno, SOCDEM jde do voleb se Stačilo!. Historická chyba, zhodnotil Šmarda a rozloučil se

Dotaz číslo jedna: „Jako mladý člověk si myslím, že nepotřebujeme slevu 5 nebo 10 korun na jízdenku, ale spíše bezpečnost. Co říkáte na to, že Babiš chce zrušit muniční iniciativu a pětiprocentní příspěvek z HDP na obranu považuje za nerealistický?“ Premiér Fiala poklidným hlasem rozcupuje rétoriku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše: „Co říká Babiš, to je, bohužel, extrémně nebezpečné. Jednak pro bezpečnost České republiky, ale i pro prestiž naší země v zahraničí, protože na muniční iniciativě se podílí i celá řada zahraničních spojenců, například Dánsko a Nizozemsko. Babiš se staví proti zájmům českých občanů a podobnými výroky se přihlašuje k politikům typu Orbán nebo Fico.“ Následuje hlasitý potlesk, ale tak tři metry od premiéra se pořád hlasitě nadává.

Když odpůrce nalomí vůně klobás

Skupinka kolem paní Věry v bílém triku s nápisem Stačilo! se vyzbrojila hesly typu: „EU a NATO, ať krach stojí za to!“ Občas zafoukají do trumpety, a hned na počátku mítinku také dojde k výše popisované strkanici. Lídryně celého hloučku v komunistickém triku se vlastně zesměšňuje sama, když není schopna Petru Fialovi položit dotaz. Předseda vlády přitom neustále zdůrazňuje, že vítá i otázky z druhé strany barikády, a tahle vstřícnost je účinnou zbraní. Křiklouni jsou v rozpacích a radí se, na co se vlastně zeptat.

To už od grilu zavoní uzené, klobásy i další moravské speciality a nejtvrdší odpor je definitivně zlomen. Protestující víceméně rezignují, na rozbití vládního mítinku, jak to dělávali komunisté za první republiky, nemají sílu. A zatímco předseda vlády si jde pro další dotazy doprostřed davu fanoušků, tahle parta už ho nepronásleduje a drží se až do konce mítinku u laviček na okraji „bojiště“.

Fiala: Nevydejme tuhle zemi Okamurovi

Starší dáma dojatě děkuje za možnost korespondenční volby, které se zúčastní její dcery žijící ve Skandinávii. Na konzulát to měly příliš daleko, teď konečně využijí volební právo. V davu zaslechnu, že totéž udělají potomci přítomných ve Spojených státech i Austrálii.

„Pochválen buď Pán Ježíš Kristus,“ hlásí se o slovo zasloužilý brněnský lidovec. „Mohu vás ujistit, že se modlím za vítězství koalice Spolu, i když by to byl asi zázrak. Ale zázraky se dějí,“ pokračuje. Šéf kabinetu oponuje: „Když vyhrajeme, tak to nebude zázrak. Máme to ve svých rukou, když všichni uděláme to, o čem jsme přesvědčeni. Že tuhle zemi nevydáme Babišovi, Okamurovi, Konečné a dalším. Že nechceme, aby tu vládli znova bolševici a jejich varianty, a že se nechceme posouvat někam na východ. Máme pořád možnost tomu zabránit.“

Hledání požehnání pro okupaci Ukrajiny

Dotazy na Fialu jsou často kritické a mnohdy i zmatené. Podpůrná slova se mísí s dezinformacemi všeho druhu. „Proti vám, pane premiére, nemám nic,“ hlásí do mikrofonu kmet s hafanem na vodítku. „Začal jste dobře, a máte krásného psa,“ vstoupí mu do řeči šéf Strakovy akademie. „Prožil jsem rozpad Sovětského svazu a tenkrát Jelcin, Gorbačov, americký prezident a NATO podepsali, že se NATO nebude rozšiřovat k ruským hranicím. Chci se zeptat, co je na tom pravdy? Protože kdyby to byla pravda, tak se nedivím, že Rusko napadlo Ukrajinu.“

Ten muž je zřejmě přesvědčen, že Rusko koná správně. Nekoná. Stačí si najít běžně dostupná fakta. Gorbačov ani jeho nástupci v devadesátých letech nic takového nepožadovali. Dokument s názvem „Zakládající akt o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti mezi NATO a Ruskou federací“, který v roce 1997 ratifikovaly Ruská federace i Severoatlantická aliance, v preambuli říká, že se „NATO a Rusko nepovažují za protivníky“. V originále: Россия и НАТО не рассматривают друг друга как противников.

Rusko v rámci programu Partnerství pro mír s NATO dokonce začalo aktivně spolupracovat a zmiňovaný dokument doslova uvádí, že si obě strany „vyměňují informace o vojenských doktrínách, rozpočtech a vojenských strategiích“. Ale jak to Petr Fiala rychle vysvětlí tomu muži s krásným psem? Ráznými slovy, hlas ale nezvyšuje:

„Takováto smlouva s tímto závazkem neexistuje. Zato existuje závazek Ruska, že bude respektovat územní celistvost Ukrajiny s podmínkou, že se Ukrajina vzdá jaderných zbraní, což se také stalo. Ale podívejte se, co se teď děje? Na vojenské napadení Ukrajiny a vyvražďování obyvatel neexistuje žádná omluva. Stůjme za Ukrajinou, protože když Rusko uspěje v Kyjevě, tak půjde dál. Nepodceňujme to, že dnešní ruští politici otevřeně mluví o vlivu, který chtějí opět mít nad územím svých bývalých satelitů, a to jsme i my.“

Od hraběte Lažanského k Hitlerovi a Rudoarmějci

Zajímají mě i názory náhodných přítomných, kteří zrovna kráčejí nebo odpočívají na obrovském brněnském Moravském náměstí čili Moraváku. Kráčely tu dějiny, v letech 1939 až 1945 nesl rynek jméno Adolf Hitler Platz, po válce až do sametové revoluce to bylo náměstí Rudé armády. A dodnes tu stojí monumentální 16 metrů vysoká socha Rudoarmějce, nadživotní ruský frontový voják z bronzu mává praporem s pěticípou hvězdou, srpem a kladivem.

Na tyto symboly 82letá Jiřina Tupá nerada vzpomíná, zrovna stojí na tramvajové zastávce u sochy ruského vojáka. „Komunisti mi v padesátých letech zavřeli tatínka. Stačilo, že se snažil udržet řemeslo a lidem i po zákazu činnosti dále občas něco opravoval, byl to soukromý instalatér,“ vypráví. Od té doby nemá v politiku důvěru, a tento postoj příliš neovlivnila ani sametová revoluce. „Kvůli komunistům jsem nesměla vystudovat.“ Když se ptám na mítinky Petra Fialy, jen pokrčí rameny: „Já už jsem historií dost poučená, politika mě nezajímá.“

Kolem pomníku kráčí i 24letý Radek Pustaj. „Budu volit Piráty, protože dělají něco pro zdraví lidí, oni jsou pro HHC, a to já potřebuji,“ pamatuje si, jak Piráti loni jako jediní hlasovali na úrovni vlády proti plošnému zákazu HHC a dalších derivátů THC. „Tohle pomáhá, nejsem pro pervitin, ale gandžu a jiné přírodní drogy používali už šamani a jiní proroci.“ Ganja čili gandža, to je slangový výraz pro sušené listy konopí čili marihuanu.

Moravským náměstím prošli ruští vojáci v roce 1945 a 1968. Za Rakousko-Uherska byla Morava samosprávnou zemí v rámci monarchie a panovníka v Brně zastupoval moravský místodržitel. V prvé půli to byl Leopold hrabě Lažanský, po kterém se jmenovalo i dnešní Moravské náměstí. A kostela sv. Tomáše podnes stojí část pomníku tomuto místodržiteli.

Dvořák: Sobotkovi jsem dal přes držku

Na soklu památníku hraběti Lažanskému zrovna odpočívá muž s otevřenou plechovkou piva. „Fiala? Politiku už mám za sebou. Sobotkovi jsem dal přes držku, a od té doby k volbám nechodím,“ vypráví 63letý Miroslav Dvořák, který na Moraváku posedává i s dnešním nákupem, s půlkou vepřové hlavy. „Udělám si ji na zelenině,“ těší se. Předvolební mítinky přinášejí bizarní situace i nečekaná setkání. A tento pán se hrdě představuje jako někdejší násilník.

Za napadení místopředsedy ČSSD a pozdějšího premiéra Bohuslava Sobotky na předvolebním mítinku sociálních demokratů v Brně v květnu 2010 skončil málem ve vězení. „Nakonec jsem dostal podmínku na 30 měsíců, ale hrozilo mi šest let natvrdo,“ vypráví Dvořák, který už 15 let nevstoupil do volební místnosti. „Nevadila mi Sobotkova politika v ČSSD, naštval mě už dříve. A to jako ministr financí svým postojem k deregulaci nájemného,“ vypráví. Byla to ovšem pořádná rána pěstí, Sobotka po útoku skončil v nemocnici. A po propuštění do domácího léčení nosil límec zpevňující krční páteř. „Tam nejdu,“ ukáže Dvořák směrem k PARQ espresso baru, kde se premiér Fiala setkává s voliči.

Rusko je prý poslední normální zemí

I nevoliči. Sotva obsadím židli na zahrádce parkové kavárny a objednám espresso, přisedne si 66letá Jana Janků, která prý přišla Petru Fialovi něco říct od plic. „Za své názory se nestydím a chystám se položit otázku.“ Na jaké téma? „Především se ho chci zeptat na jeho postoj k Rusku a Ukrajině, s jeho názory vůbec nesouhlasím. Sleduji Rusko podrobně, takže mám přehled, i jsem tam byla.“ Váhám, zda chci její výklad ruské okupace vůbec slyšet, ale už ji nezastavuji: „Nechci, aby se naše země podílela na vyzbrojování Ukrajiny. To jsou pořád jenom zbraně, zbraně a zbraně, ale už jsme zapomněli na slovo mír.“

Myslím na slogan, který někdo napsal křídou na jednu ze stezek v parku na Moravském náměstí: „Okupace není mír.“ Jana Janků má jiný názor: „Od počátku to byla válka Ameriky proti Rusku, nad tím už dnes nikdo nepochybuje. A Putin na začátku roku 2022 správně vyzýval svět, aby zasáhl na Ukrajině, kde utlačovali rusky mluvící obyvatelstvo. Nikdo nereagoval, tak muselo Rusko jednat.“ Zpochybňuje i sovětskou okupaci Československa z roku 1968. „To bylo také jinak, než najdete v učebnicích. Rusko je dneska poslední normální země.“

Možná jsem něco přehlédl, ale během téměř devadesátiminutového mítinku se Jana Janků pana premiéra na nic nezeptala. Zato jsem ji potkal u grilu, občerstvení gratis od nepřítele si nedovedla odepřít. Voňavé moravské speciality jsou mocnou zbraní, jak už bylo řečeno. I pivo, které teče proudem, i když alkohol si musí účastníci kupovat z vlastních zdrojů.

Smažák za 300 Kč a práce pro Pazderkovou

Jeden z posledních dotazů směrem k premiérovi je dvojznačný. Tazatel oceňuje státní podporu kultury a sportu, ale zároveň naznačuje, zda erár tuhle roli náhodou nepřehání. Erární peníze přece pravicová vláda může využít i jinak. „Myslet si, že kritériem pravicovosti je, že budeme méně podporovat kulturu a sport, to tak určitě není. Dneska se společnost posouvá. A představte si, co by mi kolegyně Pazderková řekla, kdybych teď prohlásil, že budeme méně podporovat kulturu?“ Moderátorka Iva Pazderková se naoko zamračí: „No to by byl padák z vlády. A hned!“

Poslední dotaz, který se přes výkonné reproduktory nese nad Moravským náměstím v Brně. Mladší muž se ptá na vysokou inflaci: „Proč dneska stojí smažák na brněnské přehradě 250 až 300 korun?“ Fiala vytáhne tvrdá čísla. „Když naše vláda začínala, měli jsme inflaci kolem deseti procent, teď máme kolem dvou, já myslím, že je to dobrý výsledek.“ Proč stojí smažák na přehradě tři kila, to ale nevysvětlí. Zřejmě se nechce pouštět do kritiky malých živnostníků, gastro je nevděčný obor. Na přehradě často prší a neprodá se vůbec nic...

Fiala: Tohle si Babiš fakt myslí?

A tečka? Závěrečný dotaz je výzvou, aby premiér mírnil rétoriku a tolik nemluvil o proruské scéně, protože to prý mnohé potenciální voliče koalice Spolu odrazuje: „Není to zbytečné nálepkování, že se pořád opakuje, kdo je proruský, a kdo posunuje zemi na východ?“

Petr Fiala se nenechá zviklat: „Naše vláda má povinnost říkat občanům, co této zemi hrozí. Že jsou tu politické síly, které se netají, že chtějí změnit režim.“ Premiér nahlas přemítá, jestli Andrej Babiš opravdu věří, že Česká republika vlastně nepotřebuje armádu, která by Rusko odradila od případného útoku. Že nepotřebuje ani muniční iniciativu, ani pětiprocentní výdaje z HDP na armádu. „A já si teď říkám, fakt si to Babiš myslí? To přece není možný! A není to už ústupek jeho koaličním partnerům? Okamurovi, Konečné a dalším. A když už teď dělá takové ústupky, co bude po volbách? Referendum o členství v Evropské unii a o vystoupení z NATO? Varovat před tím fakt musíme.“

Klobásy a uzené stále voní Moravským náměstím. Fiala poděkuje fanouškům i křiklounům, které označí div ne za demokraty, jimž není jedno, co se děje s touto zemí. A Iva Pazderková všechny přítomné pozve, aby vyjedli gril. Mnozí si jdou pro nášup, i když cedule u výdejního místa uvádí: 1 porce = 1 osoba jídla. Jeden z letitých voličů ODS přemítá, kolik klobás by asi bylo potřeba, aby i zarytí odpůrci vlády hlasovali pro pokračování Fialova kabinetu. „Asi vagón na osobu,“ zavtipkuje. Samotné podzimní parlamentní volby tak veselé nebudou, občané budou skutečně rozhodovat i o dalším směřování České republiky. Na Západ anebo na Východ...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajina je nacistický a banderovský stát, řekl Fiala z SPD. Vlastizrada, kontroval Dvořák

Pokračovat na celý článek