Úterý 29. dubnaSvátek má Venku je 15 °C, Skoro Jasno

Richterová: Přivedeme 130 miliard do rozpočtu. Piráti chtějí delší otcovskou i školky pro dvouleté

CNN Prima News Před 1 týdnem

V nedávném průzkumu STEM pro CNN Prima NEWS by Piráty volilo 6,8 procenta voličů. Kolik je váš cíl pro sněmovní volby?
Cíl je dvouciferný výsledek. Průzkumy je třeba brát s pokorou.

DÁLE ČTĚTE: STEM: ANO má ke sněmovní většině daleko. Spojení pod SPD zabodovalo, posiluje i STAN

O dvouciferném výsledku mluví i předseda Zdeněk Hřib. Nyní to v průzkumech ke dvěma cifrám nesměřuje. Může být ten problém, že jste byli tři roky ve vládě, kterou nyní kritizujete a nejste v tom uvěřitelní?
My jsme se velice poučili z účasti ve vládě, tu zkušenost nelze nahradit. A víme, že jsme měli být hlasitější a důraznější. My jsme takoví byli při jednáních za uzavřenými dveřmi. Ale měli jsme tak vystupovat více i veřejně. Je to chyba, kterou už nebudeme opakovat.

Chceme velké reformy

Z průzkumů také vyplývá, že o voliče se můžete prát v rámci vládního bloku, zásadní překryvy máte se STAN a Spolu. Poznáme to v kampani? Budete se proti sobě nějak vymezovat?
Vždyť to, o co jde, jsou výsledky pro naši zemi. Abychom měli dobře spravovaná ministerstva a abychom přestali ekonomicky stagnovat. Tady se vlastně 20 let neodehrály žádné zásadní reformy. Jsme opravdu jedni z mála, kteří říkají věci tak, jak jsou. Jestli chceme obstát, bez větších reforem to nepůjde.

O větších reformách ale mluví i koalice Spolu nebo STAN. Je tedy reálné, pokud tak voliči rozdají karty, že byste s nimi po volbách znovu vládli?
Tahle otázka je prostě předčasná. My jsme strana, která jednoznačně, průhledně a dopředu zveřejňuje, s kým by koalici určitě neuzavírala. Vždy zveřejňujeme naši povolební strategii, učiníme tak i letos.

Uškodily podle vás Pirátské straně odchody některých členů, které jsme od listopadu pozorovali?
Je důležité, že jde o osobní rozhodnutí těch lidí. Někteří se samozřejmě rozhodli, že nesouhlasí s vycentrováním, se kterým byl zvolený Zdeněk Hřib. Ale opravdu častá motivace pro odchod je i změna životních okolností. A náš program a hodnoty jsou za mě v zásadě roky velmi konzistentní.

Votápek se za svou minulost omluvil

V Karlovarském kraji povede vaši kandidátku Vladimír Votápek. Objevila se kritika za jeho členství v KSČ a za přednášení marxismu-leninismu. Bude jeho kandidatura pro Piráty reputačním rizikem?
My jsme demokratická strana a karlovarští Piráti se ho na tyto věci vyptávali, zvažovali to a vybrali si ho jako svého lídra. Domnívám se, že ho vybrali díky jeho následnému třicetiletému prodemokratickému působení.

Vám osobně to nevadí?
On říká, že právě proto, že minulý režim tak dobře poznal zevnitř, si mohl do hloubky uvědomit, jakou dělal chybu. Omluvil se za ni. Jeho členství v KSČ v minulosti je skutečností, kterou nikdy neskrýval a opakovaně říkal, že jej považuje za chybu. Podporu demokracie prokázal nejen osmiletou službou v diplomacii, ale i intenzivní publikační činností na téma boje s riziky plynoucími z autoritativních a totalitních režimů a důsledků nezvládnuté korupce.

DÁLE ČTĚTE: Se SOCDEM řešíme, koho si chtějí nasadit, potvrdil Havlíček. ANO loví známé osobnosti

Nedávno Piráti zveřejnili podobu pražské kandidátky do osmé příčky. Vede ji Zdeněk Hřib, následujete vy. Mezi první osmičkou není poslanec a předseda klubu Jakub Michálek, který v Praze kandidoval ve dvou posledních volbách. Proč?
Na to se musíte zeptat přímo jeho, v Praze na čelo nekandidoval. Já beru Jakuba za jednoho z nejschopnějších českých politiků vůbec. Jeho práce v boji proti korupci je obdivuhodná – díky jeho odbornosti a neústupnosti se podařilo prosadit řadu klíčových věcí, které zvyšují transparentnost a omezují prostor pro nekalé praktiky. Je to člověk, který se nebojí jít do složitých témat a vždy hledá řešení, která mají skutečný dopad.

Program Pirátů do voleb: Tři pilíře podpory rodin

Ve vašem programu pro sněmovní volby budou tři pilíře podpory rodin. O co v nich jde?
Tím prvním je dostupná péče o děti. Chceme, aby se Česko postupně dostalo na standard, že i dvouleté děti budou mít garantovaná místa ve školkách. Klesá porodnost, kapacity se budou tedy uvolňovat, je to realistické. Druhý pilíř jsou reálně dostupné flexibilní a částečné pracovní úvazky. Třetí pilíř jsou čistě a jenom peníze. Rodičovský příspěvek se roky nevalorizuje, čili se nenavyšuje o inflaci. Dneska je ta celková částka 350 tisíc, to bylo zvýšeno díky nám. Ale kdyby to mělo kopírovat inflaci, tak by to bylo 420 tisíc korun.

Je to vidět i na absolutních číslech. Státní rozpočet dává v posledních 25 letech zhruba 30 procent svých výdajů na důchody, ale na podporu rodin s nejmenšími dětmi před 20 lety dával 2,4 procenta a teď to dělá 1,4 procenta výdajů. A se vším souvisí prostě bydlení. Bez dostupného bydlení nebudou lidé vůbec zvažovat, zda budou mít druhé dítě nebo děti obecně. Konkrétní podobu programu bude schvalovat naše širší vedení, do několika týdnů ho představíme.

Vidíte souvislost mezi nízkou porodností a výší rodičovského příspěvku?
Hlavní příčina je nedostupné bydlení a obava, že nebude dost míst ve školkách.

Jak byste motivovali firmy, aby částečné úvazky nabízely?
Už jsme zavedli slevu na odvodech pro zaměstnavatele, a to u rodičů malých dětí a pečujících. Teď si stát musí udělat svůj domácí úkol. Ti, kdo zaměstnávají ve veřejné sféře, se dneska často částečných úvazků bojí. Nebylo by fér k něčemu tlačit soukromníky a nedělat to na úrovni státu.

Takže by stát měl jít příkladem?
Ano. Státní instituce, ministerstva, velké příspěvkové organizace, školství. Tam všude musí být vstřícný přístup k rodičům malých dětí.

Otcovská by mohla být i dva měsíce

Zaznamenala jste požadavky platformy Mumdoo a jejím prostřednictvím rodičů na politiky, aby učinili konkrétní kroky, které by pomohli lidem sladit práci s péčí o děti do čtyř let?
Samozřejmě, dlouhodobě s nimi spolupracuji. Jsem velmi ráda, že máme takové odbornice, které věnují svůj čas prosazování tématu, které pomůže všem. Jsou to samy mámy, a proto vědí, že nepomůže jedna jediná věc. Proto prosazují deset konkrétních kroků a proto i náš pirátský program má ty tři pilíře.

Budete prosazovat změny v otcovské dovolené?
Já jsem prosadila prodloužení otcovské dovolené v šestinedělí z jednoho na dva týdny, protože je potřeba pomoci mamince i novorozenci. Nyní si představuji dva měsíce, klidně rozložené do šedesáti pátků, během kterých by druhý rodič mohl pracovat méně a pobíral třeba 70 procent platu. Mohli bychom tomu zase říkat otcovská, ale nebyla by navázána nutně na období šestinedělí. Rodiny by ocenily tu flexibilitu a možnost pro druhého rodiče si zvolit malé snížení pracovního úvazku.

Máme ekonomický plán, přinese 140 miliard

Mluvily jsme o navyšování rodičovského příspěvku nebo o jeho valorizaci, čili o výdajové stránce státního rozpočtu. Máte nějaký recept na to, jak do něj naopak přivést víc příjmů?
Máme ekonomický plán Republika v pohybu, který by postupně přinesl nárůst ročně zhruba 140 miliard korun do českého rozpočtu. Rozhýbání pracovního trhu práce je jedna z důležitých oblastí. Už jsme mluvily o rodičích malých dětí, ale tam patří třeba i lidé v insolvencích a exekucích, kterým se práce nevyplatí. Což je zase špatně, protože zaplatí méně svým věřitelům. Dále chceme rozhýbat veřejné i soukromé investice. Dlouho upozorňujeme na to, že u nás dobře nefungují penzijní fondy. Což jsou obrovské částky na státní podpoře nebo v penězích, které do toho stát dá na úlevách. Potřebujeme i funkční zaměstnanecké akcie. Zase je to něco, co dlouhodobě navrhujeme a jako republika ještě nemáme.

DÁLE ČTĚTE: Lipavský v japonské Ósace otevřel český národní pavilon pro Expo. Co v něm najdete?

Velká část politického spektra mluví o bezpečnosti jako o zásadní prioritě. Sdílí Piráti názor, že je potřeba modernizovat armádu a investovat do obrany kvůli mezinárodní situaci?
Samozřejmě, máme k tomu i veřejnou výzvu Evropa v plné síle, kterou podepsaly tisíce lidí. Víme, že bez bezpečnosti není prosperita a že na Donalda Trumpa se nelze spolehnout. Piráti jsou přesvědčeni, že být silní v obraně je nejlepší způsob, jak zabránit jakékoliv eskalaci agrese ze strany Ruska. To se nás prostě musí bát. Proto potřebujeme společnou evropskou obrannou spolupráci. Jsme půlmiliardová část světa a máme na to se společně ubránit a zajistit si bezpečí.

Umíte si představit společnou evropskou armádu?
Určitě. Jde o tu společnou koordinaci, aby spolupráce, která probíhá mezi některými zeměmi, byla opravdu co nejefektivněji domluvená napříč zeměmi.

Vulgárně mi nadávali před mými dětmi

Před časem jste informovala o muži, který vás slovně napadl v tramvaji. Vyfotila jste ho a informovala policii. Víte, zda byl nějak potrestán?
Policie to promptně řešila. Šlo o člověka s duševním onemocněním. Poznal mě a agresivně mi nadával na základě mého veřejného působení. Měla jsem štěstí, že mi pomohli dva mladí muži. Znovu jim děkuji. Přetáhli na sebe jeho pozornost, a tím mi dali šanci ho vyfotit. Policii jsem volala, protože mě pronásledoval i na ulici, když jsem vystoupila. Na to konto odešel.

Bylo to ojedinělé, nebo se s něčím podobným potkáváte častěji?
Jednu dobu jsem to bohužel i se svými dětmi zažívala velmi často. I cestou z dětského hřiště nebo z nádraží v sobotu dopoledne, kdy by člověk nepředpokládal, že jde o důsledek požití nadměrného množství alkoholu. Tehdy mi bylo opravdu líto, že mým dětem připadalo normální, že mi někdo vulgárně nadává na ulici.

Na druhou stranu, snažila jsem se jim vštěpovat, že je to jejich vizitka toho, kdo je vulgární, a ne má. V poslední době je to ale mnohem lepší. Chápu, že coby politik mám snášet mnohem větší kritiku než ostatní. Ale jsem ráda, když lidi vnímají, že jsme taky rodiče a existujeme někdy i mimo veřejnou roli.

Zajímá nás, co vy na to. Na CNN Prima NEWS nově spouštíme diskuze, na zkoušku zatím pod vybranými články. Přihlaste se účtem Prima+ a řekněte nám svůj názor!

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ženíšek: Trump hodil Evropě do systému bombu. I my se zlobíme, přiznal Havlíček

Pokračovat na celý článek