Černochová v sobotu vyzvala k vystoupení Česka z OSN, a to kvůli rezoluci vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem. Valné shromáždění OSN schválilo v pátek jordánský návrh rezoluce, neuspěl návrh Kanady, v němž mělo být i jednoznačné odsouzení útoků Hamásu.
MOHLO BX VÁS ZAJÍMAT: Vystupte z vlády, vzkázal Zaorálek Černochové kvůli OSN. Stíhačky už vás nebaví? vmetla mu ministryně
Text navržený Jordánskem a dalšími arabskými zeměmi získal podporu 120 zemí, 45 se zdrželo hlasování. Izrael, Spojené státy a dalších 12 zemí včetně Česka, Rakouska, Maďarska a Chorvatska hlasovalo proti. V souvislosti s hlasováním OSN Černochová na sociální síti X uvedla, že se za ni stydí a Česko nemá v organizaci, „která fandí teroristům“, co dělat.
„Chápu rozhořčení paní ministryně nad rezolucí OSN, která neodsoudila terorismus Hamásu v Izraeli. Česko společně například s USA nebo Rakouskem hlasovalo v souladu s tím, co dlouhodobě zastáváme,“ uvedl Fiala.
„V OSN budeme nadále prosazovat naše postoje a přesvědčovat o jejich správnosti další státy,“ poznamenal. Považuje za důležité, aby hlas a názory Česka na půdě OSN zaznívaly.
Její stranický kolega a ministr financí Zbyněk Stanjura se za ni rovněž postavil. „Myslím, že je to frustrující. Stálým členem Rady bezpečnosti OSN je i Rusko. Jak můžete přijmout rezoluci OSN proti Rusku, když to bez Ruska nejde? Tenhle tweet je výsledkem jisté frustrace z hlasování. Nemyslím si, že zítra zahájíme vážná politická jednání o vystoupení z OSN,“ uvedl v Partii.
„Ale já mám rád, když politici projevují emoce. Nemůžeme být jako roboti a stroje. Kdo z nás má odvahu vůbec si pustit děsivé záběry, a pak je zpochybňovat nebo zlehčovat, to mi přijde za hranou,“ podotkl šéf státní kasy na CNN Prima NEWS.
Odchod z OSN? Není to řešení
Na konto Černochové se v nedělní diskuzní relaci vyjádřil i Babiš. Pro rozhořčení ze strany ministryně obrany má rovněž pochopení. „Rezoluce je samozřejmě špatně. OSN neplní svou roli. Místo toho, aby pečovala o planetu a starala se o to, aby tu nebyly války, tak vůbec nefunguje. Je to organizace, která nemá vliv,“ řekl v Partii. Na druhou stranu uznal, že stále jde o určité fórum, kde každý členský stát může usilovat o změnu.
Ministr zahraničí Jan Lipavský nepočítá s tím, že by se vláda zabývala vystoupením Česka z OSN. Myšlenku je potřeba odmítnout, v Otázkách Václava Moravce. „Je tam celá řada důvodů, ale nejhlavnějším je, že na troskách druhé světové války vznikla Charta OSN, která má v sobě zakotveny některé naprosto klíčové principy, které i pro Česko při jeho velikosti a pozici v mezinárodním společenství (představují) určitý stabilní a předpokládatelný rámec,“ vysvětlil.
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) osobní rozhořčení a frustraci ministryně chápe, odchod z OSN ale podle něj není řešením. „Takový krok by neprospěl ani ČR, ani OSN a ve výsledku ani samotnému Izraeli,“ napsal na sociální síti X.
Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na téže síti myšlenku vystoupení z OSN jednoznačně odmítl. „Charta OSN a mezinárodní řád z ní odvozený je doslova štítem české státní nezávislosti a suverenity,“ uvedl. Pro středně velké země, jako je Česko, podle Bartoše není výhodné živořit ve světě, kde neplatí žádná pravidla a silnější hoduje na úkor slabšího. „Historie 20. století nám jasně ukázala, jak tragické důsledky měla pro český národ absence mezinárodního řádu,“ dodal