„Bylo mi představiteli měst a obcí řečeno, že jelikož se zvažuje přijetí zákona (o zákazu změny pohlaví), nemohou mě svými podpisy podpořit,“ vysvětlila Aljošinová pro ruský deník The Moscow Times.
ČTĚTE TAKÉ: V Rusku zastřelili velitele ponorky. Na Ukrajině měl nařídit raketový útok na město
Zákonodárci z lokální úrovně jí prý měli říci, že nemohou veřejně podpořit transgender osobu, když Státní duma zvažuje zpřísnit svoji politiku namířenou právě proti LGBT+ komunitě. Podle svých slov nakonec získala jen 19 podpisů, na kandidaturu do gubernátorských voleb v Altajské oblasti na Sibiři by jich však potřebovala 502.
Politička ze strany Občanská iniciativa, která je označována za středopravicovou, ale nemá jediný mandát nejen na nejvyšší, ale prakticky jakékoliv volené úrovni, raději končí politickou kariéru, protože se nemůže v Rusku prosadit kvůli tomu, že je transgender.
V Rusku aktuálně platí zákon zakazující propagování jiné než heterosexuální orientace na veřejnosti. „Je to diskriminační zákon, protože jakákoliv informace či zmínka může být považována za propagaci,“ komentovala to Aljošinová, která je v civilním povolání právničkou. V politice měla působit již v minulosti, ale kvůli zmiňovanému zákonu musela skončit. Comeback se jí nezdařil.
Aljošinová také na Telegramu oznámila, že její strana se nebude voleb v tomto sibiřském regionu u hranic s Kazachstánem i Mongolskem účastnit.
Gaye, lesby i transgender si Rusko a jeho propaganda vybírá jako svůj terč již delší dobu. Toto téma využívá i ve zdůvodňování invaze na Ukrajině. Například při loňském obléhání Mariupolu okupanti tvrdili, že ve městě, které posléze ovládli, objevili „ústředí gayů a lesbiček“. Navíc hlásili, že mělo „přímo spadat pod prezidenta USA Joea Bidena a Kongres Spojených států amerických“.