I když mobilizace v Rusku oficiálně skončila, právně je stále v platnosti, což ovlivňuje výši trestů u některých zločinů. Například nepřítomnost u jednotky během mobilizace, stanného práva nebo válečného stavu mohou soudy trestat až desetiletým vězením. A že takových nepřítomných mají v Rusku dost.
Vyplývá to z nové analýzy ruského nezávislého webu Mediazona, na kterou upozornil list The Moscow Times.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Když válka potrvá, půjdeme tam všichni. I Ukrajina verbuje, brance sbírá i na ulici
Data ukazují, že Rusko v letošním roce eviduje značný nárůst počtu dezertérů. Soudy v zemi jich každý týden údajně usvědčí zhruba sto. Jen za první polovinu letošního roku ruské soudy obdržely 2 076 kriminálních případů vedených proti vojákům, kteří byli obviněni z opuštění jednotky bez povolení.
Rusko je vrací na frontu
MediaZona tak usuzuje z oficiálních vojenských záznamů. Oproti minulému roku se podle ní jedná o dvojnásobný nárůst případů. Naproti tomu počty ostatních vojenských přečinů, mezi které patří například rabování nebo vzdání se nepříteli, zůstávají podobné.
Všichni ruští vojáci ale po usvědčení z dezerce do vězení nejdou. Spíše naopak. Soudy obvykle ukládají podmíněné tresty. „Umožňují armádě vrátit vojáky po soudním procesu zpátky na frontu a vynucovat si jejich loajalitu pod hrozbou vězení,“ napsaly The Moscow Times.
Většinu ruských zběhů netvoří profesionální vojáci, nýbrž čerstvě mobilizovaní branci. A jelikož jde o letošní statistiky, mezi řádky to ukazuje, že mobilizace v Rusku v určitém režimu nadále probíhá. A to i když Moskva navenek tvrdí, že proces ukončila.